Последният месец на миналата година беше един добър, за двата милиона пенсионери в България, месец. Навръх Коледа бяха преизчислени техните пенсии. До изменението се прилагаше процент 1,2 за всяка година осигурителен стаж, който беше повишен на 1,35% за всяка година осигурителен стаж, така че те да се увеличат от 25 декември средно с 12.5%. Това е първото, след 2008 г., преизчисляване на пенсиите и сега минималната стана 185 евро, а максималната 750 евро. През декември, също така, беше решено до юни догодина възрастните хора да получават към основната си пенсия и по 30 евро допълнително всеки месец, под формата на ковид надбавка. Като допълнение, всеки ваксинирал се с бустерна доза пенсионер ще получи и еднократен бонус от 38 евро. Всичко това свидетелства, че пенсионерите не са забравени и че за тях властите се опитват да правят каквото могат, за да бъде животът им по-лек и по-приличен от материална гледна точка. Неслучайно, амбицията на новото правителство е нито един пенсионер да не получава доходи по-ниски от линията на бедността, която се вдига от 180 на 207 евро тази година.
Заедно с тези добри новини обаче, тревогата на хората в пенсия расте от стремителния ръст на инфлацията и чуствителното увеличаване на цените на почти всички стоки и услуги. Тихомълком или след публично оповестяване поскъпнаха енергията, хранителните продукти, транспортът, телекомуникациите, лекарствата и т.н. Стресната от ценовия шок, властта прибягна до една доста крайна и противоречива мярка – замрази до края на март цените на електричеството, отоплението и водата за битовите потребители. Ценово чувствителните пенсионери сигурно са си отдъхнали и са благодарни за временната отсрочка на неизбежното, което ще трябва да се случи един ден – възстановяването на пазарните цени. Все още, тази или подобна мярка не е приложена към другите стоки и услуги и през ноември бе регистрирана годишна инфлация от 7.3%. Засега тя изостава от ръста на пенсиите, но редица експерти смятат, че в действителност реалната инфлация е далеч по-голяма и надхвърля 10-те процента и че в страна, която е във валутен борд и липсва централна банка, която да провежда антиинфлационна политика, не може цялостно да бъде овладян инфлационният процес. Това заяви икономическият експерт проф. Ганчо Ганчев по телевизия Bulgaria ON AIR. А според Васил Велев, президент на Асоциацията на индустриалния капитал „ще има и увеличаване на инфлацията, която ще достигне двуцифрено число“. Това вече наистина заплашва и без това ниската покупателна способност на пенсионерите в страната, които са една от най-уязвимите социални групи и трудно понасят всяко макар и малко поскъпване. Само броят на хората, които получават минималната пенсия от 185 евро е 1 044 000, което е половината от българските пенсионери.
Дали обществото и властите ще останат все така щедри към българските пенсионери тази година не е много ясно и всичко ще зависи от икономиката и приходите в бюджета на страната. Засега е сигурно само, че от 1 юли тази година ще има ново увеличение на пенсиите поне с 6% за всички. Дали дотогава инфлацията и ръстът на цените няма да са „изяли“ това увеличение предварително, както много експерти прогнозират, остава да се види.
Снимки: БГНЕСВ очакване на Рожество Христово православната църква отваря врати за днешните богослужения, благовестяващи сбъдването на тайната на боговъплъщението. " Да съпреживеем Христовото Рождество на тържествените богослужения, за да посрещнем подобаващо..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори, а останалите 4,7% се колебаят. Това показва независим телефонен сондаж на новата социологическа..
Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..