Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара мелница се превръща в информационен и образователен център на Деветашкото плато

Снимка: kmeta.bg

Стара мелница в летнишкото село Кърпачево /Северна България/ е превърната в учебен и културно-информационен център на Деветашкото плато. Сградата има всички удобства за организиране на семинари, културни събития, обучения, изложби, запазен е духът и част от автентичните елементи на старата мелница. По този начин местната управа решава да вдъхне нов живот на тази неповторима местна забележителност.

Историята на самата сграда е много любопитна. Изградена е като воденица в село Крушуна, изцяло от бигор – много ценен камък, който вече е защитен и забранен за добиване от природата. Хората от Кърпачево не са имали къде да мелят житото си и били принудени да ходят до Крушуна, където била воденицата. Постепенно в Крушуна се появяват още няколко воденици и първата остава по-рядко използвана.

Това дава повод на двама предприемчиви братя от с. Кърпачево да купят воденицата и по изобретателен начин да я пренесат в тяхното родно място. Разглобили я, маркирали камъните и всички елементи на сградата. Пренесли я и сглобили в Кърпачево, където вече става електрическа мелница, тъй като там няма течаща вода.

Съвсем скоро предстои откриването на старата мелница като културен обект.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 9 януари 2025 г.

В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер  на България, който обикновено се..

публикувано на 09.01.25 в 19:00

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45
Галин Цоков и Олеся Илашчук

В Украйна ще продължи изучаването на български език

Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...

публикувано на 09.01.25 в 17:39