Мечтаете да разполагате със солидно състояние, но да сте независими от банкови и небанкови финансови институции? Ако познавате достатъчно добре пазара на криптовалутите, това е напълно постижима цел. Търговията с тях се осъществява изцяло виртуално, както и печалбата. Липсата на регулации обаче прави тези операции високорискови, без гаранции за сигурност за инвеститорите. Ръководителят на Американската комисия за ценни книжа и борси Гари Генслър посочва че, възможностите за измами на този пазар са неограничени и в момента би могъл да се сравни с Дивия Запад. Според експерта, причината за несигурността е във варирането на цените. При рязък скок нарастват и опитите за измами, а почти постоянната поява на нови видове криптовалути прави доста трудна дълготрайната прогноза за търгуването им. На този фон, сред най-разпространените и предпочитани от виртуалните търговци валути са биткойнът и етериум.
Изминалата 2021 година бе определена от финансови анализатори, сред които и Преслав Райков, като една от добрите за криптовалутите. Високо волатилни – с резки промени в цените, те криеха по-голям инвестиционен риск, но и примамваха с по-крупна потенциална възвръщаемост. А един от водещите фактори, които превърнаха криптопазарите в по-предпочитани за заинтересованите беше пандемията. В световен мащаб, тя драстично забърза дигитализацията във всички сфери на човешкия живот.
Възможно ли е да се търсят аналогии между търговията на борсата и тази с криптовалутите? Краткият отговор е – не.
„Биткойните и изобщо криптовалутите са изключително нов актив. През 2022 те започват своята 13-та година от съществуването си – обясни в интервю за БНР Преслав Райков. – Този актив все още се „обучава“ как да реагира на различни събития на пазара. През миналата година видяхме как Китай забрани напълно всякакви транзакции с криптовалути, както и генерирането на нови подобни средства за разплащане. Те се влияят от огромна база информация, която включва търсенето на криптовалутите, приложението им, регулацията им и прогнозите на хиляди хора за тяхното бъдеще.“
Що се отнася до регулациите – те ще се наложат по желание на самите инвеститори и институции, които използват криптовалути. Причината – този пазар се нуждае от рамка, в която да се развива. Райков очаква най-силният регулатор в световен мащаб – САЩ да успее да приложи някои от основните принципи на финансовите пазари и в тази все още недостатъчно изследвана бизнес територия.
„Важно е да се знае кой стои зад транзакциите от подобен тип, за да се предотврати изпирането на пари, както и възможността за финансиране на терористични организации. Необходимо е също така и всички оператори, които предоставят подобни услуги да носят своята отговорност при допусната хакерска атака или срив в системите им, което до момента не е така.“
Анализаторът отправи препоръка към БНБ и търговските банки, постепенно да започнат кампании, насочени към заинтересованите и да разяснят какво представляват тези активи и как могат да се използват. Т.нар. блокчейн технология, на чиято база работят криптовалутите, спомага за улесняването и забързването на редица процеси, които съпътстват търговската дейност.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Търговска мисия за представяне на българската хранително-вкусова промишленост на южнокорейския пазар се проведе от 19 до 23 ноември в Сеул, съобщават от дипломатическата ни мисия в Корея. Родното ни производство беше представено с вина,..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..