Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските оранжерии търсят спешна помощ от държавата

Притиска ги високата цена на газа и нуждата да вдигнат доходите на земеделските работници

Снимка: БГНЕС

Над 70% от българските оранжерии се отопляват на газ и в момента браншът е в колапс – от ноември масово се затварят оранжерии и чуждата продукция завладява пазара в големите супермаркети. В момента нямаме български зеленчук на пазара, всички зеленчуци са внасят от Турция, Гърция, Македония, Албания и Румъния, посочват от браншовата организация на оранжерийните производители. Питат се, как стана така, че  техните колеги от съседните страни-членки на ЕС успяват да покриват нуждите и на българския пазар със своя продукция. Отговорът е очевиден - оказва се, че правителствата в Гърция и Румъния успяват да подпомогнат своите земеделски производители, а у нас, заради липса на такава подкрепа, населението се храни с вносни зеленчуци.

„Всеки производител може да представи фактури и документи за направените разходи, ако държавата реши да помогне. Крайно време е да се намерят правилните механизми, за да може ние да работим спокойно и да се храним с българска продукция“, коментира пред БНР Теодора Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на оранжерийна продукция, която обединява собственици на 272,7 ха оранжерии у нас.

„Наред с изключителния скок на цените на енергоносителите, скочиха и препаратите за растителна защита, торове, нещата се навързаха и положението е лошо. Можем да отворим една затворена оранжерия отново, но зависи каква ще е цената за нейното отваряне. С колегите коментираме, че към края на април ще се появят българските зеленчуци, но дотогава ще се храним само с вносни. В един момент, когато производителите са заложили разсад с висока себестойност, за да има поне април-май наш зеленчук, ще се сблъскат с друг проблем – много високото предлагане. Замислям се, с каква себестойност ще бъде този зеленчук и как колегите ще си върнат похарченото, тъй като цената ще върви надолу, заради многото продукция.“


Оранжерийните производители пресмятат, че увеличението на разходите, заради поскъпването на газа е повече от  300%, но това не е единственият проблем. Към него се добавя и необходимостта да се плащат по-високи заплати и разходи за трудовото осигуряване на работниците. А намирането на хора за нуждите на земеделието е все по-трудна задача.

„Който работи трябва да получава“ – категорична е Теодора Кръстева:

Другият голям проблем е, че няма кой да работи. Когато един бизнес е бил затворен за 4 месеца и хората са отишли на трудовата борса, каква част от тях след това ще се върнат? Естествено, че половината ще заминат за чужбина, а у нас кой ще работи в оранжериите напролет. Но не само специалисти, липсват и общи работници. Тяхната професия е много важна в земеделието, това е човекът, който знае как да поведе растението след като поникне и как да държи здраво това растение. Познава какви са болестите, причинени от вредител, бактерии, вируси, гъби. Работата е много интересна, но за нея трябва да се чете и да се знае много.“


От Асоциацията на оранжерийните производители казват, че единствено с помощта на държавата биха могли да преодолеят настоящата патова ситуация. След безуспешните опити за преговори с управляващите през миналата година, сега те, както и земеделци от различни сектори, бяха поканени (на 10 януари) на опознавателна среща с министъра на земеделието и храните Иван Иванов.

Съставил: Гергана Манчева (по интервю на Доротея Николова от БНР- Варна)

Снимки: БГНЕС, архив


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България дава 100 хил. евро на СЗО в подкрепа на цивилното население в Газа

Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..

публикувано на 21.11.24 в 11:11

Форум в София събира умовете зад най-значимите иновации в българския бизнес

За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..

обновено на 21.11.24 в 07:35
Шеф Даниеле Приори

Майстор-готвач от Италия и младежи с интелектуални затруднения ще сготвят заедно италиански обяд

На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..

публикувано на 21.11.24 в 07:40