На 12 януари Българският камерен оркестър ще изнесе концерт в „Огледалната зала“ в гр. Добрич. Ансамбълът е създаден през 1968 г. под името Толбухински камерен оркестър (така се нарича тогава градът), а в концертните програми гостуват известните български диригенти проф. Васил Стефанов, Константин Илиев, Добрин Петков, акад. Васил Казанджиев. В началото на 70-те години на м.в. ръководството поема Йордан Дафов, допринесъл за укрепване и развитие на оркестъра, както и за разширяване на репертоара и участието на солисти от ранга на Минчо Минчев, Георги Бадев, Стойка Миланова, Антон Диков и др. През трудните години след 1990-а, когато много подобни състави в страната бяха закрити, общинската управа полага усилия за запазване на оркестъра, а начело на състава е Алексей Измирлиев. По същото време е прието името Български камерен оркестър.
Днес диригент е Иван Янакиев, завършил сравнително скоро НМА „Панчо Владигеров“, познат на публиката като създател на Камерен оркестър 432 – София. За Радио България младият музикант разказа за предстоящия концерт, който е част от честванията по повод 125 г. от рождението на акад. Петко Стайнов. Това е и първият концерт за 2022 г. от поредицата събития, които Фондация „Петко Груев Стайнов“ организира по повод бележитата годишнина в периода октомври 2021 – декември 2022 г.
„Започваме новата година с почит към изтъкнатия наш композитор, музикален общественик, публицист. Ще изпълним едно от неговите знакови произведения – „Ръченица“ из симфоничната сюита „Тракийски танци“, във вариант за струнен оркестър, направен от Емил Янев. Петко Стайнов твори основно в областта на симфоничната и хоровата музика, ето защо ние като състав можем да изпълняваме само преработки, но продължаваме да търсим възможности“ – споделя за Радио България Иван Янакиев. Ето и неговото определение за музиката на българския класик:
„От септември 2020 г., когато поех ръководството, подех тази инициатива. Досега сме изпълнили Първи струнен квартет от Любомир Пипков във вариант за струнен оркестър, „Ария“ из „Осем миниатюри за струнен оркестър“, както и творби на акад. Васил Казанджиев – „Вариации за струнен оркестър“, проф. Красимир Тасков – „Адажио за струнни“ и „Предание за Орфей“, Георги Арнаудов – „Вратите на съня“, Петър Крумов – „Три добруджански песни“. Стараем се да присъстват повече произведения от автори, които творят в момента, за да запознаем с тях публиката в Добрич, а чрез медиите – доста по-широк кръг слушатели.“
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от..