Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският плаж отново приюти пернати пришълци от Север

Снимка: БГНЕС-архив

Тези дни варненци използваха необичайно слънчевото и топло време, за да отидат на плаж. Но не за да се отдадат на морски бани, а да се порадват на една традиционна местна атракция – стотици снежнобели лебеди, които с готовност позират за селфи. Всяка година грациозните птици долитат от Северните ширини и се настаняват на Офицерския плаж в морската ни столица, където остават до късна пролет.

Пернатите пришълци са представители на вида ням лебед – един от трите вида лебеди срещани в Европа, който гнезди и у нас, научаваме от орнитолога Петър Янков. „С настъпването на студовете, в района на Варна долитат огромни ята неми лебеди от Скандинавските и Балтийските страни, от Полша и Германия, т.е. там, където водоемите са замръзнали“ – обяснява Петър Янков и добавя:

„Лебедите са вегетарианци, те се хранят с растителна храна, или по-общо казано – пасат растения от дъното на водоемите, т.е. от тази част на водоема, до която могат да стигнат с дългата си шия. Те не се гмуркат, а плуват на водната повърхност. И затова можем да ги видим навсякъде, където има по-плитки места. Във Варна те са по морския бряг, тъй като там водата обикновено не замръзва. Дори когато температурите паднат под минус 10-15 градуса, има места край Варна, където извират топли води.“

Неми лебеди има не само в района на Варна, а по цялото ни крайбрежие, както и на много други места в страната. Наричат ги неми, заради приглушеното им шипене и лекото съскане. Обичат да похапват най-вече водни растения, червеи, ракообразни и мекотели. И въпреки, че тези големи бели птици не се страхуват никак от хората и дори понякога излизат на брега, за да си поискат храна, природозащитниците призовават в никакъв случай да не ги храним с хляб или с каквото ни хрумне, за да не им навредим. „Природата се е погрижила за прехраната им. Ако водата замръзне и храната не е достъпна, лебедите отлитат по-на юг, където има незамръзнали водоеми“ – обяснява Петър Янков. Освен това, не е препоръчително да ги доближаваме твърде много. Колкото и да изглеждат спокойни и миловидни, изящните същества притежават невероятна сила и могат с удар на крилете или на клюна да счупят човешки крайник.

По това време на годината приятно птиче оживление цари и в района на близкото Варненско езеро, което е сред защитените влажни зони у нас, приютили невероятно разнообразие от въздушни гости.

„Там се срещат много голям брой птици, застрашени не само в национален мащаб, т.е. в рамките на България, но и на територията на цяла Европа и дори в световен план – казва Петър Янков. – Десетки са видовете, които гнездят в езерото, особено през зимата и в периода на миграция. Например през септември, оттам минават близо 30-40 хиляди розови пеликана. Някои от тях спират във Варненското езеро и във водоемите около него, за да почиват.

Ледена потапница (Clangula hyemalis)

През зимата пък хиляди птици избират езерото за свое зимно леговище. Сред тях има и световно застрашени видове, като ледената потапница (Clangula hyemalis), къдроглавия пеликан (Pelecanus crispus) и други.“

Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus)

Снимки: БГНЕС-архив, Тони Петрова, eunis.eea.europa.eu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Симитли влиза във вихъра на кукерските обичаи

За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..

публикувано на 11.01.25 в 09:05

В събота над страната ще вали сняг и дъжд

В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и Добруджа дъждът ще е примесен със сняг. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и временно силен вятър от..

публикувано на 10.01.25 в 18:10

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 34

В брой 34 на предаването ни слушайте:  Приоритети пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина през 2025 г. – интервю на Йоан Колев с Райна Манджукова, изпълнителен директор на ИАБЧ; Какво не знаем за митрополит Климент (Васил Друмев) –..

публикувано на 10.01.25 в 12:00