Възрожденската църква "Св. Антоний Велики" в най-малкия български град е единствената у нас, носеща името на светеца-лечител, когото почитаме на 17 януари.
"Еднокорабната базилика е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е била разрушавана до основи", разказа пред Радио България отец Николай от Мелник.
Вътрешността на храма – иконостасът, мебелите и рисуваният таван, са сътворени спрямо характеристиките на Мелнишката художествена школа и отреждат на този духовен дом място сред паметниците на културата с национално значение.
В нощта на 16 срещу 17 януари храмът се изпълва с вярващи, които цяла нощ се молят за спасение и изцеление. По думите на отец Николай, “ангелите и херувимите по стените дават на изгубените души силата и сигурността, от която се нуждаят“.
Защо църквата в културно-историческия резерват "Мелник" има чудодейна сила, ще разберете от публикацията „На Антоновден в храма на чудесата „Св. Антоний Велики“ в Мелник“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..