Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е Rewilding и как дивият свят на Източните Родопи се събужда за нов живот

Снимка: Венета Николова

Rewilding е възстановяване на ритмите в природата по естествен път. Един от начините да й помогнем сама да се погрижи за себе си е връщането в нея на отдавна изчезнали видове.

Успешен пример в това отношение са Източните Родопи. Там процесът стартира преди 10-на години и вече дава своите плодове.

„Тази част на България се счита за едно от най-дивите места в цяла Европа от гледна точка на природата. Въпреки това, през последните 100-на години в района са изчезнали ключови животни. И нашата работа е да ги върнем обратно“ – казва Нели Найденова от фондация „По-диви Родопи“, която е част от европейската мрежа Rewilding Europe. Чрез внос на двойки от чужбина в Източните Родопи успешно бяха реинтродуцирани благородни елени, лопатари, диви коне и зубри.

Нели Найденова

Но защо точно тези видове?

„Всички тревопасни животни поддържат един мозаечен пейзаж, характерен за Източните Родопи. Благодарение на него наблюдаваме това невероятно богатство от видове. Защото ако няма животни, които да пасат, ще изчезнат лалугерът, костенурката, включително орхидеите и други видове, разчитащи на ниската растителност. В природата всичко е взаимносвързано. Изчезне ли един вид, с него изчезват и други“- казва Нели Найденова.


През 2011 г. няколко двойки диви коне или т.нар. тарпани бяха внесени от Холандия и заселени около изоставеното родопско село Сбор. Седем месеца по-късно се появиха първите бебета тарпанчета. Днес около 100-на представители на тази древна порода, веят гриви в района на язовир Студен кладенец.

А какво да кажем за зубрите или т.нар. европейски бизони? Това е най-голямото тревопасно животно на Стария континент и ключов вид за отворените горски екосистеми. „За съжаление зубрите са изчезнали в България още през Средновековието“- казва Нели Найденова. Затова преди 9 години природозащитниците внасят първите бройки европейски бизони от развъден парк в германската провинция Тюрингия.

В момента на територията на Източните Родопи имаме 12 зубъра. Тази година искаме да докараме още бройки. Имаме зубри, които дойдоха от Унгария и Германия. Сега преговаряме за зубри от Полша. Гледаме да има генетично разнообразие, това е нещо много важно. И да, можем да се похвалим с бебенца зубри! Почти всяка година имаме ново попълнение“- не скрива гордостта си Нели Найденова.

Природозащитниците от „По-диви Родопи“ работят за връщането и на черния лешояд. „Преговаряме с една организация в Испания. Има вероятност още през февруари да докараме няколко бройки“, казва Нели. Въпросният хищен вид отдавна е изчезнал в тази част на планината, а най-близката колония гнезди на територията на съседна Гърция. Бъдещите „новодомци“ ще бъдат заселени в района на Маджарово.

Междувременно множащите се стада тревопасни животни са се погрижили да им „разчистят терена“, осигурявайки на хищните птици храна в ниско затревените пасища.

Напоследък расте интересът на приключенци и фотографи, които пристигат в Източните Родопи с една единствена цел – да наблюдават диви животни в тяхната естествена среда. За целта край Маджарово и язовир Студен кладенец са разположени около 14 укрития за наблюдение и снимане на дивата природа. Природозащитниците обаче препоръчват да си наемем придружител, защото макар и върнати в природата от хората, тези животинки търсят уединение и понякога могат и да бъдат и опасни.

Снимки: Венета Николова, Радио Кърджали, rewilding-rhodopes.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05