Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македонският автобус, в който загинаха 46 души, се е движел с висока скорост

Снимка: БГНЕС

Шофьорът на македонския автобус, който катастрофира на магистрала "Струма" през ноември 2021 г., запали се и в него загинаха 46 души, е направил поне две грешки. Първата е несъобразена скорост, а втората недостатъчен контрол над превозното средство. Това сочи разследването.

"Доказахме, че автобусът се е движел с около 108 км в час при разрешени 90. Пътната настилка е била мокра. Имаме забележки към пътната инфраструктура, но тя не е била решаваща за произшествието, заяви проф. Станимир Карапетков ръководителите на разследването.

"Изходното движение на автобуса е било от нормалната дясна активна лента", категоричен е проф. Карапетков. Той обясни, че около 100 метра преди отбивката, шофьорът е завил волана рязко на дясно. След това автобусът се удря в мантинелата, тя прониква на около 8 метра в купето на автобуса. Шофьорът предприема аварийно спиране, има дълъг спирачен път. Водачът завива волана на ляво и се насочва към мантинелите между двете платна. Автобусът разкъсва едната лента и продължава да се движи около 30 метра между двете. Автобусът се запалва непосредствено след удара в първата мантинела.

Според разследващите хората от първите седалки са загинали веднага. Автобусът е по-стар, отколкото се е твърдяло първоначално и не е отговарял на съвременните изисквания за пожароустойчивост.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диян Стаматов

Директори на училища, учители и родители искат забрана на TikTok

Директори на училища, учители и родители настояват за пълна забрана на социалната мрежа TikTok в България. Причината са инцидентите, които не подминаха и българските деца в опит да изпълняват предизвикателствата "Супермен" и "Спайдърмен". Десетки..

публикувано на 16.12.24 в 11:31

Няма заплаха за българското крайбрежие от разлива на руски нефт при Керч

При всички положения говорим за екокатастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, коментира за БНР бившият екоминистър Борислав Сандов след инцидента с два руски петролни танкера пред Керченския пролив. Заради..

публикувано на 16.12.24 в 10:37

В русенския Екомузей възхваляват прилепите и развенчават някои легенди за тях

Изложбата “Международна нощ на прилепите в музея – от митовете и легендите до науката и личното преживяване” ще бъде открита днес в русенския Екомузей. Експозицията представя инициативите на музея, посветени на прилепите през последните 20..

публикувано на 16.12.24 в 07:00