Създаването на задружно семейство е важна стъпка в човешкия живот, а осъществяването му изисква време и осъзнат избор. Ако обаче го превърнем във водеща цел, започваме да допускаме грешки. За да насърчи двойките по пътя към изграждането на успешно семейство, вече 11 години в страната ни се провежда Седмица на брака. В помощ на семействата със съвети и инициативи се включват множество специалисти в сферата на семейното здраве. Събитието е международно и обхваща 25 държави в дните от 7 до 14 февруари.
Трудностите във взаимоотношенията се дължат на фактори, върху които можем да въздействаме, и на други – извън нашия контрол. Към втората разновидност можем да причислим епидемията от Covid-19 – вече две години тя е наш спътник „в добри и лоши дни“ почти като в един брак. Появата на вируса извади наяве множество нерешени проблеми в семейството и изобщо в човешките взаимоотношения и накара хората да обърнат внимание на себе си, на психическото си здраве и устойчивост.
Според семейния терапевт Динка Колева епидемията представлява криза на колективно ниво, която всеки член на обществото преживява по различен начин.
„Тази криза е много по-тежка за хората, вече преживели загуби – на близки хора, на работа, и това няма как да не се отрази върху двойката – казва тя. – Независимо от кризата, която преживяваме, важно е да бъдем отворени и разбиращи, когато партньорът ни преминава през своя сложна вътрешна ситуация. Добре е също така да се фокусираме върху нещата на разположение, чието подобряване зависи от нас и е по силите ни.”
Подобен пример е грижата за децата, станали една от изкупителните жертви на противоепидемичните ограничения. Онлайн обучението ги лиши от прекия контакт с техните съученици и приятели и отчуждаването повлия отрицателно върху психиката им. Именно тук ролята на родителите е определяща, категорична е Динка Колева.
„Много важен е личният пример на родителя – изтъква терапевтът. – Ако той се справя достойно с житейските предизвикателства, това го превръща в герой за детето и то възприема качествата му по-бързо и лесно, отколкото чрез друг вид препоръки или съвети. Важно е също децата да се научат да разпознават своите чувства, да могат да ги контролират и да преобразуват отрицателните в нещо градивно. Едно от тях е агресията.”
А тя е жизнена енергия, пояснява Динка Колева:
„Ако човек има свои методи или хобита, чрез които да я овладее, той може да реагира много по-уравновесено по време на конфликтни ситуации у дома. Когато обаче агресията се задържа твърде дълго, тя се проявява под различна форма на насилие или депресия, което е агресия, обърната към нас самите.”
Неслучайно случаите на домашно насилие се покачват и ръстът им беше отчетен скоро след въвеждането на първия национален локдаун на 13 март 2020 г. Над 3 хил. сигнала за годината бяха подадени в МВР, докато през м.г. близо 90 души дневно са търсили помощ на спешния телефон 112.
Отчуждението, страхът от близост и от общуване също са сред последиците от епидемията. Универсално лекарство липсва, но полезни в подобни случаи са:
„Всякакви антистрес практики, например няколко минути бавно и дълбоко дишане, което ни връща в настоящето – продължава Динка Колева. – Благодарение на дишането тялото може да излезе от режима на стрес. Важен е и контактът с природата, разходките, по време на които се намираме извън дигиталния свят и всичко, изискващо нашата отговорност и решения. Масажите също са ефективен антистрес инструмент.”
Невъзможността на хората да изградят стабилни и дълготрайни отношения също е едно от предизвикателствата пред двойките и семействата в наши дни. Но и тук има работещ подход:
„За да влезем в удовлетворяваща и зряла връзка, е важно най-напред да изградим подобна връзка със самите себе си – да се опознаем и да развием силните си страни, да преодолеем своите страхове и недостатъци. Важно е също така да се научим да бъдем щастливи дори в моментите, когато не сме във връзка. Капанът, в който най-често попадат хората, е този на огромните очаквания за щастие на всяка цена и схващането, че именно дадената връзка ще им го осигури.”
Снимки: pixabay, ЕПА/БГНЕС, личен архив
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..