Джанис и Чарлз Майер са заселници от Великобритания. Преди повече от 12 години те се сдобиват с ваканционен имот във великотърновското село Бряговица и се влюбват в страната ни завинаги. Следва тригодишен период, в който семейство Майер постоянно пътува между България и Обединеното кралство и накрая разпродава всичко у дома и се установява тук за постоянно. „Къщата ни е много хубава и сме на 30 минути от града“ – казва Джанис.
Тя е бивша медицинска сестра, той-пенсиониран военен
Но Джанис и Чарлз далеч не са единствените англичани, които са се установили в района. Велико Търново и околните села отдавна се утвърдиха като средище на многобройна английска общност. Повечето британци избират да се заселят тук заради спокойствието и най-вече заради евтиния живот. „Много английски пенсионери трудно преживяват у дома, защото там животът е изключително скъп, а пенсиите ни са значително по-ниски от заплатите. Това е една от причините да дойдем тук“ – казва Джанис. И добавя как през първите им години в Бряговица, живеели изцяло с пенсията на съпруга ѝ.
Докато не им хрумва идея, която ще озари живота им с любов и надежда:
„Във Великобритания имахме малко кученце и когато в началото редовно пътувахме до България, си дадохме сметка, че тук няма хотел за домашни любимци, където да го оставим временно, докато отсъстваме. Решихме, че това е една празна ниша в България, която може да запълним. Тук има много наши сънародници с домашни любимци. Разбрахме, че българите обикновено ги оставят на роднини, но британците нямат тази възможност. Така решихме да отворим хотел.“
Хотелът за кучета и котки в селото бързо става популярен сред чужденците
И ако в началото българите се отнесли скептично към въпросната „иновация“, не след дълго и те започнали да се доверяват на Джанис и Чарлз и да им оставят своите домашни любимци. „Понякога животните пребивават при нас за по няколко месеца и ние така се привързваме, че после раздялата е трудна. Но пък на тяхно място идват други гости“ – казва Джанис. И допълва, че тук се чувства сигурна и спокойна. Освен това, със съпруга ѝ са с чудесни впечатления от българското здравеопазване:
Какви здравни грижи получават чуждите граждани в България?
„Съпругът ми два пъти се разболя от рак, откакто се нанесохме в България, и през цялото това време той беше в ръцете на българската здравна система, като си заплащахме за лечението – казва Джанис. – И двата пъти той получи много добри и адекватни грижи. И въпреки че ракът му беше много напреднал и опасен, и двата пъти той се възстанови благодарение на българските лекари, които продължават да го лекуват и сега. Аз също претърпях лека хирургическа намеса и съм изключително доволна. Впечатленията ни от здравната система тук са много добри".
Ето как Джанис Майер обобщава живота си в новата родина
„Ние обичаме България. Едва ли някога ще реша да се върна обратно във Великобритания. Обичам живота на село. Той е спокоен, общността е сплотена, хората се грижат един за друг, помагат си. Във Великобритания това е рядкост. Харесвам природата, а също и свободата. Защото през последните 2 години на епидемия, ние тук разполагаме с много по-голяма свобода, отколкото сънародниците ни в Обединеното кралство. През септември към нас ще се присъедини и синът ни. Той многократно ни е посещавал, но сега ще дойде да живее тук, на село и да помага в нашия хотел. И се надявам, че внуците ни ще идват по-често. Бряговица и нашият хотел са прекрасно място! Те са нашето бъдеще!“ – казва в заключение Джанис Майер.
Снимки: архив на Джанис и Чарлз Майер
Доц. д-р Марко Скарпа изследва Кирило-Методиевото наследство и ролята на южнославянските скриптории и работилите в тях за разцвета на културата на Балканите през XIV век книжовници. Интересува се също от отзвука, който духовният подем в България и във..
През септември миналата година женският хор на българския фолклорен ансамбъл "Шевица" в София се сдоби с изненадващо попълнение – млад мъж, с татуировки и всичко, както си му е редът за вокалист на канадска хеви метъл групал – влезе и седна..
Желание и умение да рисува има почти всяко дете. Колкото до таланта – понякога са нужни години, за да бъде той забелязан и признат. Особено ако се случи така, че израстваш в България в зората на демокрацията. Именно такава е историята на сънародничката..