Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Успението на равноапостола Св. Кирил - Константин Философ

Снимка: архив

Според житието на Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, той произхожда от знатни родители в Солун. Даровитото дете е изпратено в знаменитата Магнаурска школа в Константинопол. Заради знанията му е наречен Философ и е назначен за преподавател в школата и за патриаршески библиотекар. Изпълнява множество дипломатически мисии за ромейската империя.

В молитви и пост създава славянобългарската азбука и заедно със своя брат Методий превеждат на старобългарски Евангелието и редица богослужебни книги. Изпратен е на просветителска мисия в Моравия. След нея отива в Рим, където пред папата защитава правото на българи и славяни да извършват богослужения на родния си език, който е признат за богослужебен. Папа Адриан II освещава направените преводи.

Св. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и е погребан в църквата "Св. Климент Римски".

В „Проглас към евангелието“ светецът ни е оставил великолепния поучителен стих:
„Голи са без книги всички народи,
не можейки да се борят без оръжие
с противника на нашите души......“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20