Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъглижкият манастир още пази спомена за Левски

Снимка: Facebook/Мъглижки-манастир-Св-Николай-Мирликийски

Съвсем близо до град Мъглиж, сред склоновете на Балкана, се е смълчал Мъглижкият манастир „Св. Николай Мирликийски“. Предполага се, че е бил основан още по време на Второто българско царство (1185-1393г.). След падането на нашите земи под Османско владичество през XIV век, светата обител неведнъж е плячкосвана и опожарявана от нашественика, но всеки път е била възстановявана от местното население. Изграждането на настоящия манастирски храм започва през 1834г. Комплексът е съставен от еднокорабна църква, жилищни и стопански сгради, както и от два параклиса, посветени на св. св. Петър и Павел и св. Архангел Михаил. Към манастира имало и килийно училище.


Историческите сведения сочат, че Васил Левски е отсядал три пъти в Мъглижкия манастир по време на своите обиколки из България, заедно с неговия сподвижник поп Харитон. За първи път това се случило през 1869 г., твърдят изследователи.Подобно на повечето скривалища на Левски, и това в Мъглижкия манастир било с два входа. Единият от тях бил таен, за да може Дякона да избяга във всеки момент от турците. Интересното е, че е бил скрит под одъра в един долап, свързан с тунел, който пък отвеждал в гората. В наши дни обаче тунелът е зазидан.

През 2017 г. килията, в която е отсядал Васил Левски, бе възстановена от група художници и занаятчии от Мъглиж с идеята да върнат автентичния вид на убежището на Апостола и да съхранят част от българската история. Днес килията на Дякона е превърната в музей и е част от Мъглижкия манастир, който привлича посетители от цялата страна и от чужбина.

Още за светата обител, ще научите от статията „Миналото на Мъглижкия манастир е обвито в тайнственост“ от колекцията на Радио България 

Вижте още и: „Из светите места на Апостола“


Съставил: Венета Николова

Снимки: Facebook/Мъглижки-манастир-Св-Николай-Мирликийски и dolap.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15

Яйцето – символ на плодородието и новия живот в българския фолклор

Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..

публикувано на 02.05.24 в 04:10