Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синоптиците остават в протестна готовност

| обновено на 17.02.22 в 18:15
Снимка: БГНЕС

Националният институт по метеорология и хидрология обяви, че прекратява ефективния си протест, който, по думите им, е бил политизиран. Синоптиците обаче остават в протестна готовност до гласуването на бюджета на института.

Вчера националният институт по метеорология и хидрология спря да информира медиите за времето в знак на протест. Това заяви пред БНТ директорът на института проф. Христомир Брънзов. Вместо обичайната прогноза, на сайта излизаше съобщение за протест. Припомняме, че НИМХ обяви протест заради намерението на управляващите да прехвърлят института от Министерството на образованието към Министерството на околната среда и водите. Въпреки уверенията на правителството, че промяната няма да доведе до загуби за института, учените се притесняват за научната си дейност, която е съществена част от работата им. 

Научната структура разполага с правото да разпределя сама бюджета си и да има научна автономия като ръководителят ѝ се избира от колегите си от академичния състав на организацията. Освен това, по закона за защита от бедствия и аварии институтът има ангажименти към много институции, затова учените държат да продължат да работят като независима научна организация. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Варна се представя на туристическо изложение в Кишинев

Черноморската ни община Варна се представя на Международното изложение за туризъм и пътувания Tourism & Travel Expo , което се провежда в Кишинев, Молдова. Община Варна, заедно с още 11 български компании и общини, участват на информационен щанд..

публикувано на 15.02.25 в 14:51

100 леопардови гекона и 243 тарантули са задържали "Митниците" в операция на Интерпол

В рамките на операцията Thunder, координирана от Интерпол и Световната митническа организация, агенция "Митници" е задържала 100 леопардови гекона и 243 тарантули. Операцията е проведена през периода 11.11.2024 г. – 06.12.2024 г. с участието на..

публикувано на 15.02.25 в 10:33

БСП взима решение за избора на нов лидер

Днес и утре БСП провежда заседание на 51-вия си конгрес. Очаква се временният председател Атанас Зафиров да направи отчет за изминалия период. Делегатите трябва да гласуват и промени в Устава на партията, с които да се върне старото положение -..

публикувано на 15.02.25 в 10:18