В годината, в която се навършват 60 години от първия концерт на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, световноизвестният оркестър и неговият диригент проф. Пламен Джуров са подготвили знакови програми, които „разказват“ за респектиращата история на състава.
На 23 февруари във „Военния клуб“ в столицата ще чуем българската премиера на тричастния концерт за цигулка на Наджи Хаким, създаден през 2002 г. Наджи Хаким е ливанско-френски композитор, органист, професор в Националната консерватория на Париж и гост-професор в Кралската академия в Лондон. Автор е на симфонична и хорова музика, както и произведения за орган, сред които четири концерта за орган и оркестър. Цигулковият му концерт ще прозвучи за пръв път в България, благодарение на нашата известна сънародничка Ангелина Абаджиева, солистка в програмата на „Солистите“. Нека припомним, че тя е носител на редица награди и е сред малкото българи-лауреати на „Паганини“. През последните десетилетия тя последователно е концертмайстор на няколко известни оркестъра в Германия, сред които и Симфоничния оркестър на Кьолнското радио WDR Sinfonieorchester.
Ангелина продължава и солистичната си кариера. Споделя, че с огромно вълнение очаква концерта на 23 февруари, защото от десетилетия не е била на една сцена със „Софийски солисти“. В програмата на предстоящия концерт е също двучастната Партита за струнен оркестър от българския композитор проф. Михаил Пеков, автор на над десет симфонии, инструментални концерти, 26 струнни квартета, солови творби, камерна музика за различни ансамбли, солови и хорови песни, операта „В полите на Витоша“ и „Стабат матер“ за смесен хор и симфоничен оркестър.
Снимки: Facebook /„Софийски солисти“, sofiaphilharmonic.com
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..
Звездна група и звезден изпълнител се събраха, за да възродят песен, написана преди почти четвърт век. D2 и Графа записаха съвместната си песен "Колко си..