Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Дичев: Крайно време е да се отърсим от комплекса за благодарност към Русия

Проф. Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

На фона на войната в Украйна зачестиха призивите за бойкот на Националния ни празник – 3 март, който по традиция е придружен с благодарствени венци и отдаване на почит на руската освободителна армия в присъствието на официални гости.

Според мнозина сега е моментът България да промени датата и повода за националния си празник.

Така мисли и професорът по културна антропология в Софийския университет Ивайло Дичев, според когото ние българите страдаме от национален комплекс за благодарност към Русия. „А един от изразите му е националният ни празник, който е уникален - няма такава държава, която да празнува като национален ден нещо, в което самата тя не е участвала! На 3 март е подписан Санстефанският мирен договор между две империи без участието на нито един българин“ – твърди проф. Ивайло Дичев и добавя, че е крайно време българите да се отърсим от влиянието на Русия и да започнем „сами да ковем съдбата си“. И още:

„Ние виждаме как действа това т.нар. „Освобождение“ на дядо Иван. Путин обяви, че отива в Украйна, за да поправи някакви исторически грешки. Украйна била фалшива страна, която всъщност от край време е била част от Русия. Тук няма смисъл да спорим че Киевска Рус е по-стара от Русия. Но въпросът е, че тази арогантна позиция на Русия се представя като освободителна с цел да окупира страната. В резултат на същата тази позиция, ние българите бяхме държани 45 години в унизително състояние на органичен суверенитет“ – казва професор Дичев.

Според него за национален празник трябва да бъде обявено приемането на Търновската конституция на 16 април 1879 г., когато се поставя началото на свободната и независима българска държава. Ивайло Дичев коментира също така силните исторически, културни и духовни връзки между руския и българския народ. Част от русофилите в България не познават културните процеси в страната, защото „под похлупака на тази диктатура, текат важни процеси. Хора в Русия смело се борят срещу режима“ – казва проф. Дичев и като пример дава опозиционното издание  „Новая газета“, което тези дни публикува броевете си на украински и на руски език в жест на солидарност с жертвите на войната.

„Руската култура винаги е била в противоречие с руското самодържавие, с руските режими, като се започне от декабристите. И ако трябва да се учим от някого, разбира се, че е от руските дисиденти, интелектуалци и учени. Но вижте как първото нещо, което направи Путин, преди да започне тази агресия, е да закрие правозащитната организация „Мемориал“, занимаваща се с паметта на жертвите на комунизма, създадена от акад. Андрей Сахаров“ – казва проф. Дичев.

Според него е добре най-после да започнем да мислим за руската култура не като за олицетворение на Православието и на дядо Иван, а като култура, в която тече битка за модернизация и демокрация. Следва и да се разграничим от руските потиснически режими през различните епохи.

„В този смисъл, на мен ми се иска да бойкотираме 3 март като национален празник“ – заяви проф. Дичев и добави:

„Не е въпрос да бъдем против онези, които са воювали срещу Османската империя за нашата свобода, а те не са били само руснаци, сред тях е имало украинци, румънци, финландци и т.н. Става дума да си изберем наш български празник, който изразява нашата независимост. И много се надявам, че в контекста на войната в Украйна, ще се извърши жест на разграничаване и солидарност. Инициативата на столична община за демонтаж на паметника на Съветската армия в София, е добра стъпка в тази насока. 

Важно е да проявим символичен жест на солидарност, както постъпиха в парламента, който излезе с декларация, осъждаща агресивните действия на Русия спрямо Украйна. Нека ние, като граждани точно в този момент, да откажем да ходим по тези съветски и руски паметници. И нека нашите съотечественици, които обичат много да се маскират като руски войници на различни исторически възстановки, да не го правят точно сега, а примерно през август месец, когато отбелязваме освободителните битки на връх Шипка“ – каза в заключение проф. Дичев.

Снимки: БГНЕС-архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Военнослужещи провеждат отворено занятие по алпийска подготовка в Смолян

Отворено занятие по алпийска подготовка ще се състои днес пред Родопския драматичен театър в Смолян. Събитието на 101-ви алпийски полк от състава на Сухопътните войски е по повод Международния ден на младежта. По време на занятието ще бъдат..

публикувано на 12.08.24 в 06:00

Новата седмица започва с горещо време

В понеделник времето ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони – до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 34° и 39°, в София – около 34°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен северен вятър...

публикувано на 11.08.24 в 18:30
Панагюрското златно съкровище

Панагюрище празнува 75-ата годишнина от намирането на тракийското златно съкровище с богата програма

Община Панагюрище ще отбележи с пищна програма 75-ата годишнина от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град. “ В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките ”, каза кметът на..

публикувано на 11.08.24 в 16:24