Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Достойни за свобода“ – нова експозиция на Националния военноисторически музей

Снимка: НВИМ

Ден след Националния празния празник на България – 3 март, в Националния военноисторически музей в София беше открита изложбата „Достойни за свобода“, посветена на хилядите българи, извоювали свободата на България в Руско-турската война (1877-1878). Експонатите в нея ни връщат в събитията отпреди 144 години и припомнят подвига на десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново и ролята на доброволческите чети, медицинската помощ и преводаческата дейност във войната. 


Сред най-любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов, осветил Самарското знаме, а също сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев. Изложен е и символичният ключ на паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента, както и единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната. Изложбата  може да бъде разгледана до 30 юни 2022 година.

Припомняме, че за първи път от години насам вратите на Националния военноисторически музей останаха затворени на Националния празник на България – 3 март. Решението беше взето в знак на солидарност с Украйна и с напомняне, че в ситуация като днешната е от изключителна важност как осмисляме историята и се учим от уроците на миналото.

Снимки: НВИМ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05