Преди дни в България се завърна екипът на театралната постановка „Шахнаме: Сказание за Зал“, с която беше открита международната програма на 40-то юбилейно издание на театралния фестивал „Фаджр“ в Техеран. Представянето на българските актьори в Иран е част от културния диалог между двете страни, чиито двустранни отношения имат 125-годишна история.
Спектакълът е вдъхновен от персийския епос „Книга на царете“ на поета Абулгасем Фердоуси, който е в списъка на ЮНЕСКО за „Шедьоври в устното и нематериално наследство на човечеството“. Представлението е създадено във връзка с отбелязването на 1010 години от написването на „Шахнаме“ и 1000-годишнината от смъртта на писателя Фердоуси (935-1020), известен като персийският Омир. Режисьор на българската постановка е Елена Панайотова. По думите ѝ, това е книга, която описва доислямската история на Иран и цялата персийска култура. „Тя е два пъти по-голяма от „Одисей" и „Илиада” взети заедно, писана е 35 години и е много интересна съкровищница на истории" – казва Панайотова.
Трупата ни е имала 3 представления в Техеран, като актьорите са играли ролите си на български език, но със субтитри на фарси. „Иранските зрители бяха много впечатлени. Казаха, че сме пресъздали точно древния им език, техните жестове“, сподели пред БНР актрисата Ралица Стоянова. По време на гостуването Елена Панайотова е получила покана за работа там от генералния директор по въпросите за културно сътрудничество в Иран г-н Али Киани.
В неделя, 6 март, спектакълът „Шахнаме: Сказание за Зал“ ще може да бъде видян на сцената на театър „Азарян“ (НДК) в София. Постановката ни отвежда в митологичния разказ за раждането на Зал, който е отхвърлен от баща си и отгледан от птицата пазител Симург. По-късно той е реабилитиран като ирански владетел и се влюбва в арабската принцеса Рудабе.
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..