Бременни жени от Украйна, които бягат от ужаса на войната, намират убежище и подкрепа в България. Съдбата е отредила техните рожби за пръв път да проплачат в български родилен дом и така България да стане тяхна родна страна. До момента четири украински бебенца са се родили у нас. В близките дни се очакват и други.
Град Казанлък ще се впише завинаги в биографията на малкия Марк. Майка му Анастасия бяга от Киев през България за Турция, заедно с близките ѝ. В последните минути на 8 март тя е откарана в родилното. Бебето тежи 3,5 кг и е в чудесна кондиция. Вероятно заради стреса и хилядите пропътувани километри, раждането е започнало по-рано от термина. „Първо трябваше да стабилизираме майката, тъй като тя беше много изтощена“, разказва ръководителката на родилното отделение д-р Ивана Нихтянова. Раждането е било естествено. Междувременно лекарите са успели да настанят в хотел роднините на Анастасия, които пътуват с нея.
Първото украинско бебе, родено в България, проплака в бургаската болница „Дева Мария“ навръх националния празник на България 3 март. Майката, 39-годишната Олена Молована, бяга от Киев с двете си деца, бременна в деветия месец. След кошмарното пътуване, тя пристига в Приморско, а малко след това на бял свят се появява Михайло. Жената получи трогателна подкрепа от бесарабски българин, който дари жилище в Приморско за нея и трите ѝ деца. А таткото е мобилизиран в Украйна!
Ден по-късно, на 4 март, във варненска болница проплака и малката Ана, след като майка ѝ Шурена напуска Одеса и търси убежище у нас. „Благодаря на Бог, че всичко е наред. Родих с цезарово сечение. Пътят беше много дълъг и тежък“, разказва тя.
Нейната съгражданка, 19-годишната Оля Ребчук бяга от Одеса, заедно със съпруга и родителите ѝ, още в края на месец февруари. След няколкодневно пътуване, украинците намират подслон в Силистра. Така, на 6 март, в местната болница се ражда Ерик, тежащ 3,3 кг. Младата майка се надява войната бързо да свърши и с Ерик да си се приберат у дома. За семейството е осигурено жилище.
Сред избягалите от инвазията в Украйна е и бременната в 9-ия месец Наташа. Тя е настанена при семейство в Пловдив, заедно с детето ѝ, и до дни очаква да роди втората си рожба. От местна АГ клиника са я успокоили, че ще извършат раждането и ще положат необходимите грижи за нея и бебето ѝ, когато то се роди. Оказва се, че лекарката, която се грижи за Наташа също е украинка. д-р Любов Станева живее в България от 11 години. „Жени, които са бременни и се нуждаят от помощ, сме готови да ги приемем в нашата болница и да им окажем необходимата медицинска помощ", заяви д-р Станева. Готовност да съдействат безвъзмездно на бъдещите майки бежанки от Украйна изявиха лекари от цяла България.
Съставил: Венета Николова
От МВнР предупреждават българските граждани, които възнамеряват да посетят гр. Истанбул, че считано от 19 март 2025 г. от страна на турските власти са наложени ограничения за придвижване по определени пътни артерии на града, спирки на градския..
В Газа днес е загинал български гражданин, работещ в системата на ООН, според постъпила в Министерството на външните работи предварителна информация, съобщиха от министерството на своя сайт. Допълнителна информация ще бъде оповестена на по-късен..
Само за ден над 600 доброволци дариха кръв за пострадалите в Република Северна Македония, които са настанени за лечение в България. Това показват данните за вторник. Всички кръвни центрове отчитат, че вълната от съпричастност не стихва и към..
България, далечна като мираж, се оказва любима за човек, който никога не е стъпвал в страната ни. От близо 50 години г-н Джаянта Чакрабарти следи всичко,..
От МВнР предупреждават българските граждани, които възнамеряват да посетят гр. Истанбул, че считано от 19 март 2025 г. от страна на турските власти са..
Българското правителство остава в готовност да окаже допълнителна помощ на своите приятели и съседи, ако се нуждаят от нея в този тежък момент...