Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задържаха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов

Полицейска акция „по неотложност” в домовете на бившия премиер и висши членове на партията

| обновено на 18.03.22 в 08:22
Бойко Борисов в централата на ГЕРБ
Снимка: БГНЕС

След двучасово претърсване на дома му, лидерът на най-голямата опозиционна парламентарна партия Бойко Борисов беше отведен в Главна дирекция „Национална полиция" с мярка за задържане за 24 часа по Закона за МВР.

"Няма повдигнато обвинение и не може да има, защото, по българския закон, обвинението може да се повдигне само след писмено разрешение на прокурор, обясни адвокат Менко Менков след като се срещна с експермиера Бойко Борисов. По думите му, основанието за задържане  е изнудване, „но не пише кое лице е изнудвано от господин Борисов, кога е изнудвано, за какво, как“.

В ход е мащабна операция на ГД „Национална полиция“ във връзка със 120 случая на Европейската прокуратура в България, съобщиха от пресцентъра на вътрешното министерство. Извършват се претърсвания и изземвания на много адреси. 

Според полицията в момента освен Бойко Борисов са задържани бившият министър на финансите Владислав Горанов и бившата шефка на правителствената информационна служба Севдалина Арнаудова.

Въпреки, че в съобщението на МВР сред задържаните първоначално фигурираше и името на Менда Стоянова, бившата председателка на парламентарната бюджетна комисия отрече да е сред задържаните.

"Няма никой над закона!". Този пост е публикувал в личния си Фейсбук профил премиерът Кирил Петков. 

Пред дома на Бойко Борисов се събраха представители на младежката организация и ръководството на ГЕРБ, според които случващото се е „политическа репресия”.  

До момента от МВР не дават повече информация, предполага се, че в акцията участва и европрокуратурата.  

Българската прокуратура не е уведомявана за извършвани действия по разследването спрямо политически лица”, заяви пред Бтв говорителката на главния прокурор Сийка Милева. По думите ѝ, информацията с която разполага е от медиите и се касае за европейски средства, поради което повече данни би следвало да се потърсят от Европейската прокуратура. „Съгласно българското законодателство, когато се извършват действия по неотложност и когато касае действия от компетентност на българската прокуратура, тя следва да бъде уведомена в срок до 24 часа".  

Трябва да напомним, че по-рано на 17 март в София се проведе среща на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши с българския министър на вътрешните работи Бойко Рашков, на която бяха обсъдени действията на българската страна за създаване на екип от разследващи служители в МВР, които да работят по дела на Европейската прокуратура



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Еди Рама търси място в Атина за среща с албанската диаспора Всички партии в Гърция заявиха, че е нежелателно посещението на албанския премиер Еди Рама в Атина. На 12 май гостът иска да се срещне с албанската диаспора, предава..

публикувано на 10.05.24 в 10:35

Започна предизборната кампания за вота "2 в 1" на 9 юни

От 00:00 часа на 10 май България е в 30-дневна предизборна кампания. Това е шестата агитационна кампания за национален парламент в рамките на 3 години и половина. Особеното обаче е, че сега за доверието на избирателите ще се борят както кандидати за..

публикувано на 10.05.24 в 01:30

България и Азербайджан подписаха декларация за стратегическо партньорство

Декларация за стратегическо партньорство между България и Азербайджан подписаха президентите Румен Радев и Илхам Алиев.Българският държавен глава е на официално посещение в Баку. В последните 2 години Радев и Алиев се срещат за четвърти път.  Двете..

публикувано на 08.05.24 в 16:30