Най-новата атракция в живописния старопланински град Вършец отвори врати. Единственият по рода си палеопарк на Балканите се простира на един хектар в Боровия парк на града и вече посреща първите си нетърпеливи гости, съобщават от Туристическият информационен център на Вършец.
С финансиране по европроект, мястото е озеленено и оборудвано с осветление и пейки. Построен е и модерен Информационен център, където са представени палеонтологичните находки от района на Вършец.
Палеопаркът пресъздава природната обстановка в тази част на Балканите преди около 2.5 млн. години. Представени са по-атрактивните видове гръбначни животни от тази епоха, известни от находището, открито край Вършец. Всъщност интензивни палеонтологически проучвания в района са били организирани още през 90-те години на ХХ в.
В далечното минало животните, обитавали тази част на Европа били много различни от днешните - носорози, древни диви коне и чифтокопитни, гепарди, хиени, съблезъби котки, големи лешояди, орли, соколи, както и дропли, тетреви, чучулиги, бързолети и множество други изчезнали видове птици. По тези места бродели антилопи, редом до големи гущери – варани.
В експозиционния център са представени също и интересни скулптурни възстановки, както и експозиция с фосилни останки от находището край Вършец.
Но сред най-любопитните обекти в парка е Диорамата с площ около 12 кв. м. Тя пресъздава растителността, релефа и основните видове гръбначни в тази част на континента преди 2,5 млн. години.
До момента при разкопки край Вършец са установени около 140 вида гръбначни животни. Сред тях е открит вид дребен хищен бозайник и вид полевка, които са нови за световната наука. Цялото това богатство от находки поставя района на едно от първите място по брой намерени видове гръбначни животни в Европа.
Още за проекта ще научите от репортажа на Миглена Иванова „Палеопарк във Вършец ще ни пренася във времето преди последната ледникова епоха“ от колекцията на Радио България.
Снимки: Туристически информационен център Вършец
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..