Турция е недоволна от стратегическия компас на ЕС
Турското министерство на външните работи критикува приетия Стратегическия компас на ЕС за реакция при кризи. Стратегията ще превърне ЕС не в част от решенията, а в част от проблемите в Източното Средиземноморие, предава Anadolu Ajansı. В Анкара се недоволни от частта в документа, посветена на Източното Средиземноморие, където се споменава Турция. Външното министерство посочва, че тя е изготвена "под диктовката на две членки в ЕС, които не зачитат правата на турците в този район и имат крайни претенции за морските права". Според министерството това противоречи на международното право, установената практика и дори на собствената правна регулация на ЕС.
Косово иска признание от Сърбия, за да гласуват косовските сърби на 3 април
САЩ, Франция, Италия, Германия и Великобритания призоваха Сърбия и Косово да се въздържат от действия и реторика, засилващи напрежението и водещи до инциденти, се казва в съвместна декларация, разпространена от Държавния департамент на САЩ, съобщи Associated Press. Петте приветстват готовността на Сърбия за диалог и изразяват разочарование от решението на Прищина да отклони предложението им за решаване на противоречията. Петте са недоволни от отхвърлянето на "конструктивното предложение" да се позволи на етническите сърби в Косово да гласуват на 3 април. Косовският премиер Албин Курти заяви, че според конституцията на страната е нужен договор със Сърбия, за да се организира гласуване на косовските граждани с двойно гражданство за президент и парламент на Сърбия на 3 април.
Черна гора смята, че „Сръбският свят” е еквивалент на идеята за „Руския свят”
Идеята на Белград за "Сръбски свят" на Балканите е еквивалент на идеята за „Руски свят”. Това заявява в интервю за гръцкия в-к „Кathimerini“ президентът на Черна гора Мило Джуканович. Според държавника "нерешените въпроси" от разпадането на бивша Югославия са "подходяща почва за разруха и застой в евроинтеграцията на целия регион през последните години". Джуканович допълва, че „в Черна гора са били притиснати от Велика Сърбия и Русия в политическа криза, чийто край не се вижда". Джуканович цитира сръбския митрополит в Черна гора Йоаникий, който казва, че „събитията в Украйна са последици от атеизма" и че за "Черна гора се предвижда да бъде една малка Украйна."
Гръцкият първи дипломат иска лично да води хуманитарна мисия в Мариупол
Гръцкият външен министър Никос Дендиас заяви, че иска да ръководи лично хуманитарна мисия в обсадения украински град Мариупол, където живеят хиляди гърци, предава БТА. Дендиас заяви, че приоритет на Гърция е да защити невъоръжените цивилни и етническите гърци в Мариупол, и добави, че вече е уведомил украинските и руските власти за хуманитарната акция. "Възнамерявам лично да ръководя тази спасителна мисия", каза той след среща с генералния консул на Гърция в Мариупол Манолис Андрулакис, който е последният дипломат от ЕС, напуснал обсаденото украинско пристанище. Дендиас заяви, че координира действията си с Червения кръст. От началото на войната в Мариупол са убити най-малко 10 гърци, няколко десетки са ранени, а около 150 са евакуирани.
Албания е в енергийна криза
Албания нареди на всички градове при нужда да изключват осветлението в обществените сгради и по улиците, заради енергийната криза, причинена от липсата на валежи и скока в цените на тока. Държавната енергийна компания KESH е спряла 11 от общо 13-те водни турбини. Работи само каскадата на река Дрина. Пролетният недостиг на вода принуди Албания да внася по-голямата част от електроенергията. Страната с население от 2,8 млн. души няма мощности с изкопаеми горива. Цялото производство на електроенергия зависи от водната енергия, а последните сухи месеци и прекомерното използване на водните запаси влошиха и без това тежкото положение. Тирана отказва да повиши цените за домакинствата и покрива разходите за внос на ток от държавния бюджет. За 2022 г. е заделила 550 млн. евро за дотацията, но според експерти са нужни поне 1 млрд.
Съставил: Иво Иванов
Снимки: mfa.gov.tr, ЕПА/БГНЕС, kesh.al
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..