Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С послание за мир на планетата

Голямата меса от Брукнер в концерт на Плевенската филхармония и НФХ „Светослав Обретенов"

Снимка: Плевенска Филхармония

На 29 март, от сцената на зала „България“ в столицата, ще прозвучи Меса № 3 във фа минор (Große Messe) от Антон Брукнер. Ярък представител на австрийската музикална култура, признат за един от най-големите симфоници от епохата на Романтизма, Брукнер е оставил забележително творческо наследство. В него, наред с деветте му симфонии, голяма популярност получава Голямата меса, която композиторът редактира почти до края на живота си. Произведението е за симфоничен оркестър, хор, орган и солисти – общо над 130 музиканти.

В предстоящия концерт в София изпълнители са Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и солистите Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, и Свилен Николов – бас. Диригент на хора е Славил Димитров, а на цялата продукция – Йордан Камджалов. Маестро Камджалов ще открие концерта с музикално въведение, в което ще представи ключови формули и композиционни техники, които композиторът е приложил в творбата. Както споделя в интервю за БНР, „така ще се осигури по-съзнателно възприемане от страна на публиката на интелектуално и емоционално ниво“.

Йордан Камджалов

Това е второто изпълнение на произведението от двата състава, които го представиха за пръв път преди две години. В неспокойните дни, в които живеем, подобни мащабни творби със силен философски и емоционален заряд, несъмнено дават сила на молитвите и посланията за мир, които отправят хората по цял свят.

Следващият концерт на Плевенската филхармония под диригентството на Камджалов е на 29 април, в зала „Емил Димитров“ в читалище „Съгласие 1969 г.“ – Плевен.  В програмата са балетна сюита „Жар птица“ от Стравински и Концерт за цигулка № 1 от Брамс със солист Зорница Иларионова. По-късно тази програма ще бъде представена и в рамките на „Софийски музикални седмици“.

Съставил: Албена Безовска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Пак с теб"

Любо Киров започва творческата си 2025-а с нова песен - "Пак с теб" , посветена на любовта и общия път на две близки души. "Пак с теб" е пореден сингъл от албума на изпълнителя "Ново сърце", който още с появата си през юни 2024 г. се превърна в едно от..

публикувано на 03.02.25 в 10:15

"Доза реалност"

Anabel представя своя дебютен сингъл, зад който стоят години подготовка, труд и постоянство. Тя е Ана Сотирова и се занимава с музика от 4-годишна. Музикалният ѝ път започва от Voice Academy – частно училище за комплексно обучение на млади таланти – и..

публикувано на 31.01.25 в 10:15

Виртуозният цигулар Вадим Репин свири в София

Световноизвестният цигулар Вадим Репин излиза на софийска сцена на 30 януари с Концерт за цигулка и оркестър № 2 в сол минор от Сергей Прокофиев, съобщи Софийската филхармония. Програмата на музикалното събитие под палката на маестро Карло Тенан в зала..

публикувано на 29.01.25 в 15:31