Четири българска града посрещат най-доброто документално световно кино за изкуства от последните години – София, Пловдив, Варна и Стара Загора са домакините на 7-то пролетно издание на филмовия фестивал „Master of Art“. Официалната програма започна на 7 април с прожекция на американския документален филм “Кърт Вонегът- неподвластен на времето“ на режисьора Робърт Уайди, сниман в продължение на 39 години и показан за първи път през 2021 г..
„Последните години показаха, че нито епидемии, нито войни могат да спрат хората на изкуството да творят“, казва директорът на фестивала Найо Тицин. В знак на съпричастност и подкрепа с украинския народ е специалната програма с украински филми – „Фокус Украйна“. Включени са четири документални заглавия, които представят украинската култура и изкуство. Това са „Мечтание по миналото: Старинна музика в Украйна“ (САЩ, 2011, реж. Олег Тимофеев и Сабинe Гьолц) - филм за националните музикални традиции и грижите на хората към тях. „Рози: Филм-Кабаре“ (Украйна, 2021, реж. Ирена Стеценко), „Приказки за конче- играчка“ (Украйна-Естония, 2021, реж. Уляна Осовска и Денис Страшни) и „Безкрайността поред Флориан“ (Украйна, 2022, реж. Олексий Радински). За първи път във филмотечно кино „Одеон“ в София ще бъде представена тематичната програма „Италиански ренесанс“. Между 11 и 15 април ще бъдат прожектирани филми, посветени на гениите Микеланджело, Рафаело, Тинторето, Леонардо и братя Карачи.
Сред акцентите в българската програма на фестивала е филмът „Воев“ на режисьора Биляна Кирилова.
Ще видим също “Заветът на Борис Христов“ (реж. Борис Славчев) и „Дебелянов и Ангелите“ на режисьора Десислава Шишманова, в който за първи път e показано мястото на гибелта на Димчо Дебелянов през 1916 г. на територията на днешна Гърция.
Фестивалът продължава до 30 април в София, 21 април в Пловдив и 28 април Варна.
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..