Новините за инвазията в Украйна, като че ли изместиха на заден план опасенията, свързани с разпространението на Covid-19 по света. Но инфекцията продължава да напомня за себе си. МВнР препоръчва да се въздържаме от пътуване в чужбина. Но ако това, все пак ви се налага, трябва да имате предвид актуалния режим за влизане в съответната държава, както и противоепидемичните мерки на територията ѝ. Ето промените, които някои държави въведоха през последните дни:
Германия продължава да налага мерки на пристигащите в страната , въпреки че облекчи някои от националните си ограничения. Властите напомнят, че все още пътниците над 12 години, независимо от държавата на произход, следва да представят валидно доказателство за Covid-19 – ваксинация, възстановяване или сертификат за тест при пристигането си.
Германия приема само пропуски за ваксинация, които доказват, че притежателят е завършил първична ваксинация през последните девет месеца или е получил бустерна ваксина. От друга страна, пропуските за възстановяване се приемат, стига да докажат, че притежателят се е възстановил от вируса през последните шест месеца.
Що се отнася до тестовете за Covid-19, Германия приема както бързи антигенни, така и PCR тестове, взети 48 часа преди пристигането.
Малта облекчава изискванията за влизане в страната, считано от 11 април. От тази дата, няма да е задължително пътуващите към островната държава да представят ваксинационен сертификат с бустерна доза, а ще могат да влизат и с един от другите два документа - отрицателен PCR тест (направен до 72 часа преди пристигане) или документ за преболедуване (с валидност 180 дни). Предстои да бъде уточнено дали за влизане в страната ще може да се използва и бърз антигенен тест. Напомняме че Малта, беше една от страните с най-строги Covid- мерки в ЕС.
Литва изцяло либерализира режима на влизане, свързан с разпространението на Covid-19. Считано от 31 март, властите отмениха всички ограничения за пристигащите граждани от държавите членки на ЕС, както и от Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария, Великобритания, Андора, Монако, Сан Марино и Ватикана.
Латвия отмени ограниченията за влизане на граждани пристигащи от ЕС, Швейцария и Обединеното кралство. От 1 април отпадна изискването те да представят сертификат за ваксинация или сертификат за преболедуване на Covid-19 или отрицателен резултат от Covid-19. Пътниците от трети страни, обаче трябва да представят валиден сертификат за ваксинация, възстановяване или тест при пристигането си. Признават се само сертификати за ваксинация, които доказват, че притежателят е завършил първична ваксинация през последните 270 дни, както и такива, които доказват, че притежателят е получил допълнителна доза ваксина. Що се отнася до документите за възстановяване, Латвия приема само сертификати за възстановяване, показващи възстановяване от вируса през последните 180 дни.
Чехия е една от държавите в ЕС, които отмениха изцяло ограниченията за пътуващите граждани . От 18 март, влизането в страната вече става без никакви изисквания. Носенето на маски е задължително само в обществения транспорт. Достъпът до заведения, музеи и други обществени места е без зелен сертификат.
Куба облекчи изцяло режима си за влизане. От 6 април, за пътниците няма никакви ограничения и изисквания за представяне на документи, удостоверяващи ваксина, преболедуване или тест. Същевременно, на граничните пунктове все още ще се правят тестове на случайно избрани пътници. А тези от тях, които дадат положителен резултат, ще бъдат хоспитализирани. Остават в сила изискванията за носене на маски на всички гранични пунктове, както и препоръката за спазване на дистанция.
Гренада е поредната карибска държава, която отмени всички мерки за пристигащите неваксинирани туристи, считано от 4 април. Властите вече не изискват представяне на ваксинационен сертификат. Не е нужно и да се прави PCR тест при пристигане, нито да се попълват здравни формуляри.
Съставил : Венета Николова
Редактор: Дарина Григорова
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..