След 13 години прекъсване, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) отново организира Национална олимпиада по орнитология. Надпреварата цели да събуди интереса към птиците и природата у възможно най-голям брой млади хора. Насочена е основно към ученици от 5 до 8 клас от цялата страна, които до 14 април заявиха своето желание за участие.
Самото състезание ще се проведе в два кръга. Първият се провежда днес (16 април) от 10:00 до 18:00 часа в платформата Kyoso. За участие във втория етап ще бъдат поканени първите 20 ученици, показали най-добър резултат. За победителите са подготвени специални награди, подкрепящи интереса им към орнитологията.
Олимпиадата по орнитология е една от най-значимите образователни дейности на Българското дружество за защита на птиците, които то провежда от 1999 г. до 2008 г. с подкрепата на Регионалните структури на Министерството на образованието и науката. В състезанието до момента са участвали над 10 000 ученици от цялата страна, а някои от победителите през годините вече са изявени учени и специалисти с успехи в опазването на природата, многобройни научни публикации и национални и международни признания, поясняват от дружеството.
Съставил: Весела Кръстева
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Киберсигурността и включването на България в Програмата за безвизови пътувания в САЩ са два приоритета на правителството, свързани пряко с Главната дирекция "Борба с организираната престъпност", заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..