На 20 април се навършват 120 години от рождението на Веселин Стоянов – един от видните представители на българската композиторска школа.
Роден e в Шумен – град с богати театрални, музикални и литературни традиции. Син е на Анастас Стоянов – музикален педагог и общественик, брат на проф. Андрей Стоянов, оставил огромна диря в българската клавирна школа. Завършва пиано в Музикалната академия в София, в класа на брат си и, както повечето български композитори по онова време, продължава образованието си в чужбина. Завършва пиано и композиция в Академията за музикално и драматично изкуство във Виена. Завръща се в България през 30-те години на м. в. и се включва активно в музикалния живот на столицата.
Веселин Стоянов е един от основателите на Дружеството на българските компонисти "Съвременна музика", създадено през 1933 г. Преподава и в НМА, от 1945 г. е професор по композиция и музикални форми, по-късно – декан на Теоретичния факултет и ректор в периода 1956-62 г. Преподава композиция до смъртта си през 1969 г. Заедно със своите съвременници от т.нар. "Второ поколение" – Владигеров, Стайнов, Пипков, Кутев, Големинов и др., допринася за създаването на силна национална школа. Веселин Стоянов оставя богато творческо наследство от произведения за симфоничен оркестър, инструментални концерти, опери, камерни и вокални творби и др. Сред неговите знакови опуси са комичната опера "Женско царство", четиричастната Гротескна сюита "Бай Ганьо", "Празнична увертюра", Симфония № 2 "Велики Преслав", Рапсодия за симфоничен оркестър. С голяма популярност се ползват трите му концерта за пиано, както и концертите за цигулка и виолончело.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..