Участници, приятели и гости от Молдова, Северна Македония, Сърбия и България очакват превърналият се в традиция за Западните покрайнини Международен детски Великденски фестивал в Босилеград. От своето начало през 1994 година насам форумът няма пропуснато издание, дори и по време на пандемията от Covid-19. През последните две години програмата му беше почти изцяло онлайн, затова организаторът и председател на българското сдружение ГЛАС Александър Димитров посреща 29-ото издание, както и православния Великден с особено вълнение:
“Великден за мен винаги досега е бил свързан с фестивала. Всички издания са ми изключително скъпи. Той стана част от мен и ми е мъчно, че когато бяхме деца нямаше подобно събитие, което е изцяло насочено към подрастващите – споделя пред Радио България сънародникът ни. – Хубаво е да спомена, че нашият фестивал стана пример и за други общини в България, Сърбия и Северна Македония, които започнаха да организират подобни. Седем-осем са засега, сред които в Благоевград, Раднево, Цариброд, Битоля, Куманово, Враня, Сурдулица, но те нямат нашата близо 30-годишна традиция, която не бива да се подценява.”
Босилеград е гостоприемен и отворен, а гражданите са готови да окажат помощ и приютят в домовете си бежанци от Украйна – увери ни Александър Димитров. По думите му, в града все още не са пристигнали хора, търсещи спасение от войната. Въпреки това темата „Украйна“ ще бъде водеща през фестивалните дни – от Разпети петък до Светли понеделник.
“Мотото на фестивала през тази година е „Не на войната“. Ние винаги използваме тази проява, за да насочим вниманието към проблем, който ни притеснява. Ще го направим и сега, защото, както всички хора, се надяваме войната да приключи колкото е възможно по-скоро” – посочи организаторът на великденския фестивал на българите в Босилеград.
Наред с любимите за децата състезания за най-здраво, най-добре боядисано и най-оригинално великденско яйце, домакините са подготвили и богата музикална програма, с участието на учениците на музикален център в София, столичният фолклорен танцов ансамбъл към Народно читалище “Витоша-1951“, както и на ученици от благоевградска музикална школа. Като специални гости на Великденския фестивал са поканени председателката на Комисията за българите в чужбина на Народното събрание Антоанета Цонева и евродепутатът Асим Адемов.
Снимки: festival-bosilegrad.info
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..