"Подкрепата на Уилям Гладстон за сплотяване на британското общество допринася за възраждането на българската държавност през 1878 г.", написа българският посланик във Великобритания Марин Райков до кмета на Лондон Садък Хан и кмета на община Брент Лиа Колачико. Поводът е намерението да се преименува парка „Гладстон“ в британската столица, защото родът на политика е бил замесен в търговия с роби.
Посланик Райков подчертава, че подкрепя инициативата на община в Брент да се преразгледат наименованията на обекти, носещи имената на хора, свързани пряко в робството, но не разбира защо това се прехвърля и към Уилям Гладстон, който освен британски министър-председател е и български национален герой.
“Нашият народ е получил неговата подкрепа в един от най-тежките моменти в историята си – пише посланик Марин Райков – след погрома на Априлското въстание, което е бунт срещу робството на Отоманската империя. Уилям Гладстон е най-ярката британска политическа фигура, която се ангажира със заклеймяване на зверствата и масовото избиване на мирното население в България след въстанието“, се казва още в писмото. Българският дипломат допълва, че„ако решението бъде прието, местната българска общност ще се лиши от малкото имена на места в Лондон, с които се чувства свързана. Това ще ни накара да се чувстваме по-малко желани и представени в Лондон“, пише Райков.
Демографският проблем е основен за България и от неговото разрешаване зависи дали страната ще продължи да расте икономически, за да се изравни по стандарт с останалите държави в ЕС. Единственото възможно решение за липсата на квалифицирани и..
Денят на влюбените има специално място в програмата на Варненската опера. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот, в едноименната опера на Пучини. В ролята на принц Калаф е тенорът..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град Ямбол провежда кампания "Да четем за България". Инициативата е насочена към читателите на възраст..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
"България днес" на 10 февруари е подвластна на теми с продължение. Отново ще говорим за българското малцинство в съседна Р. Сърбия и за етикета "шопска..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..