Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

WFP ика отваряне на украинските пристанища за износ на зърно

Войната в Украйна и блокираният износ на зърно заплашва 400 млн. души в света с глад.
Снимка: архив

С посредничеството на ООН и Международния комитет на Червения кръст на 7 май продължава евакуацията на цивилни, укриващи се в комбината "Азовстал" в украинския град Мариупол. На 6 май са изведени 50 души, но акцията е спряна след нарушаване на примирието от руската страна, предаде REUTERS .

Ликвидирането на украинските военни и цивилни в "Азовстал" ще прекрати всякакви дипломатически преговори за мир с Русия, заявиха от пресслужбата на президента Володимир Зеленски. Работим по дипломатически вариант за спасение на нашите военни в комбината. Привлечени са влиятелни посредници и държави, съобщи Зеленски. 

Световната програма по прехраната към ООН - WFP призова страните в конфликта да отворят Одеса и другите черноморски пристанища за износ на храни, предаде AFP.  До войната Украйна е доставяла 12 % от световното зърно. С него са изхранвани над 400 млн. души в света. Тази година реколтата в страната ще е по-малко с 1/3, а в украинските силози застояват над 25 милиона тона зърно, съобщава WFP.  

Върховният представител на ЕС по външна политика Жозеп Борел заяви в Брюксел, че на 10 май ще събере външните министри от общността, ако до 9 май не се постигне споразумение за въвеждане на ембарго срещу руския нефт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската лична карта е избрана като най-добрата в Европа на престижно изложение в Швейцария

На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..

публикувано на 08.02.25 в 17:58

Стара Загора е домакин на Национален кулинарен форум

За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..

публикувано на 08.02.25 в 07:05

Учебният център на Летище София ще обучава специалисти от цял свят

Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..

публикувано на 08.02.25 в 06:15