В скулптурната градина на Националната галерия "Квадрат 500" в София, около работите на едни от най-големите български майстори на изящното изкуство като Павел Койчев, Крум Дамянов и Велислав Минеков, точно в този момент се ражда творба на съвремието - графит. Между 10 и 14 май гръцкият автор Билос Мантопулос-BILOS рисува своето произведение PLETHOS / МНОЖЕСТВО пред погледа на посетителите на галерията. Той е първият международен артист, поканен да участва в програмата "Стената" на Националната галерия, която беше открита през пандемичната 2020 година. Тя дава възможност на съвременни автори с фокус върху графити и стенописното изкуство да реализират свои проекти по покана на кураторски екип. Това се случва върху монументално декоративно пано с размери 2.40 м х 26 м, разположено в средата на постоянната експозиция на музея.
Пръв имаше възможността да изрисува своите ярки геометрични форми Николай Петров GLOW с неговата "Градина на цветовете". Година по-късно там се появи "Яйцедентът" със силно разпознаваемия "градски" почерк на Алекси Иванов.
Тази година паното е поверено за първи път на въображението и таланта на чужденец – гръцкия илюстратор и художник на стенописи BILOS, избрал София за свой дом в последните няколко години. Характерна за работата му е тънката граница между илюстрацията, керамиката и абстракцията, която често пъти бива прекрачена. Разказът му винаги е фигуративен и отворен за интерпретации. Какви ще бъдат те след завършването на PLETHOS / МНОЖЕСТВО от страна на публиката предстои да видим. Дотогава всеки ден до 18 часа посетителите на "Квадрат 500" могат да наблюдават как се раждат съвременните графити по светло в класическия дом на изкуството. А на 14 май, в рамките на Европейската нощ на музеите в столицата ни, BILOS ще постави последните щрихи на своята творба, която ще остане в галерията през следващата една година.
Редактор: Весела Кръстева
Снимки: личен архивКниги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
"Здравейте, аз съм Марин Маринов, занимавам се с живопис и в момента съм асистент-преподавател при професор Кирил Божков в специалност "Живопис" в..