Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тайната стая" разказва на младите хора за живота по времето на социализма и след него

Снимка: Facebook / @toplocentralata

Изложбата "Тайна стая" може да бъде разгледана в столичното пространство "Топлоцентрала" до 25 май. Проектът обединява по съвременен начин документи, видеоматериали и архиви, събирани в Международния проект "Цената на свободата и демокрацията".

"Тайна стая" е заключителната част на проект, в  който участват страни от Източна Европа и Германия. Целта е да запознае младите хора, родени след 1989 г., със социалистическия режим и живота във времето преди 1989 година. Това поколение не е живяло по време на режима, но пък има много въпроси за недалечното ни минало, поясни в интервю за БНР-Радио София художничката Албена Баева, продуцент на експозицията. 

Изведени са и темите за демокрацията и травмите на Прехода с фокус към младите хора от България, Германия, Полша, Румъния, Литва и Чехия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04