Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ЕС очакват до юни София да вдигне ветото над преговорите със Скопие

Оливер Вархеи
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Еврокомисарят по разширяването и политиката на добросъседство Оливер Вархеи очаква до 3 седмици България да одобри започването от Скопие на преговори с ЕС за присъединяване. Това е написал в Туитър еврочиновникът след срещите му на 19 май в София с президента Румен Радев, премиера Кирил Петков и външния министър Теодора Генчовска, предава БГНЕС.

"Работим по взаимноприемливо решение, за да можем да започнем първта среща за старт на преговорите със Северна Македония и Албания през юни. Оценявам отворения диалог с българския президент Румен Радев. Значението на това да имаме стабилни и проспериращи съседни ЗападниБалкани не може да бъде надценено. След 3 седмици се връщам в София, за да намеря обща основа и подкрепа в България, за да започнем преговорния процес със Северна Македония през юни”, е написал Вархеи.

Европарламентът от своя страна настоятелно призова за започване на преговори с Албания и Северна Македония

В два доклада, приети на 19 май, в които се оценява напредъкът на двете балкански държави по пътя към членство в ЕС, евродепутатите отправят искане към Съвета да започне официално преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония, като отбелязват геостратегическия контекст на отношенията с Русия и нейната агресия срещу Украйна. Членовете на ЕП призовават ЕС да направи критична оценка на исторически важните последици за сигурността от такова решение за стабилността и единството на европейския континент и Западните Балкани.

Въпреки че и двете страни са изпълнили условията, поставени от Европейския съвет, и са постигнали устойчиви резултати, Съветът не успя да започне преговори за присъединяване с тях. Това е подкопало общественото отношение към ЕС и представлява сериозна опасност за политиката на разширяване като цяло, се посочва в доклада. Евродепутатите насърчават България и Северна Македония да разрешат своя културно-исторически спор отделно от процеса на присъединяване на Северна Македония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български и френски полярници разказват за предизвикателствата в Антарктида

Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Българската национална телевизия организират..

публикувано на 30.10.24 в 06:10

Избирателната активност на парламентарните избори е близка до 39%

След отчитането на всички секционни протоколи избирателна активност напарламентарните избори от 27 октомври е 38,94%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). Числото може да се промени след повторното преброяване.  При 100%..

публикувано на 29.10.24 в 10:15
Институт по аграрна икономика

Конференция обсъжда устойчивото земеделие в контекста на климатичните промени

Институтът по аграрна икономика организира на 29 и 30 октомври международна научна конференция на тема „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“. Акценти във форума в софийския Хотел Експо ще са пазарната..

публикувано на 29.10.24 в 07:15