Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Георги Господинов е предложен за Нобелова награда

Георги Господинов
Снимка: БГНЕС

Българският писател Георги Господинов е предложен за Нобелова награда за литература. Предложението е подписано от председателката на българския ПЕН клуб Здравка Евтимова с одобрението на всички 51 члена на българския клон на международната организация. Кандидатурата на България е изпратена преди няколко месеца, но до момента няма отговор от Шведския нобелов комитет.

Днес стана ясно, че Господинов е и сред петимата финалисти за италианската награда Gregor von Rezzori. Номинацията е за романа "Времеубежище" (на италиански "Cronorifugio"), който получи голямата италианска литературна награда "Премио Стрега Еуропео", предаде репортерката на БНР Светослава Кузманова.

Господинов е най-награждаваният извън България български писател, както и най-превежданият – негови творби са преведени на над 20 езика.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Кармина Бурана" събра в София оркестри от България, Гърция и Северна Македония

Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..

публикувано на 18.02.25 в 17:23

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07