Министерството на образованието и науката ще подготви законови промени, които да подпомогнат езиковото интегриране на децата на българи, родени в чужбина или прекарали дълго време там. Идеята е те да могат пълноценно да продължат образованието си в българските училища. Представители на министерството и на Асоциацията на българските училища в чужбина обсъдиха проблема в ресорната парламентарна комисия.
Според председателя на комисията Антоанета Цонева, изучаването на български език е изключително важно за завръщането на българските семейства в родината. Боянка Иванова от Асоциацията на българските училища в чужбина каза, че българчетата, които не знаят български, са изправени пред езикова бариера в България. Затова Асоциацията предлага да се организират 3-годишни държавни програми за допълнително обучение и напасване в образователната среда на ученици, дошли от чужбина. Сега те наваксват изучаването на български в частни школи.
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...