Осем години след първото си гостуване в България и една Нобелова награда за литература по-късно, голямата полска писателка Олга Токарчук отново пристига в София. Тя ще бъде почетен гост на първите у нас “Литературни срещи“* – нов формат на серия събития, организирани от фондация „Прочети София“.
“Тези “срещи“ ще имат издания през юни, ноември и април и всяко от тях ще има различен фокус и формат. Специалният ни гост ще идва винаги през юни и затова избрахме да започнем точно сега“, обяснява за Радио България Тодора Радева, програмен директор на фондацията.
През миналата година романът му “Физика на тъгата“ беше включен в списъка за изучаване в курса по „Съвременна световна литература“ на Варшавския Университет. И въпреки успехите и таланта на Георги Господинов и известните опити от страна на някои институции и фондации, за съжаление, Радева е на мнение, че все още няма трайни политики за популяризиране на българската литература на запад. Затова е важно да има повече събития като „Литературни срещи“, които да бъдат мост за думите между различните култури. Именно поради тази причина за голяма част от събитията на 10 и 11 юни в “Топлоцентрала“ е осигурен превод. Заснетите видеа ще бъдат качени в канала на фондацията, а разговорът на Георги Господинов с Олга Токарчук ще бъде субтитриран на английски език, казва Радева. Признава, че в момента работят и по превод на английски и немски език на поетическата антология “Скритите букви“, която наскоро издадоха, като част от едноименния проект с пейки.
Фондация “Прочети София “ стои зад проекта “Скритите букви“ – пейките под форма на 14-те букви от кирилицата без графичен еквивалент в латинската и гръцката азбука с изписани върху тях стихове на съвременни български автори. След „гостуването“ им в Брюксел и Гент до 20 юни пейките могат да бъдат видени на площад Славейков в София. “Нашите пейки и в този проект станаха посланици на съвременната българска поезия с гостуването си в различните европейски градове“ – казва с гордост Тодора Радева.
*"Литературни срещи" 2022 са част от Календара на културните събития на Столична община 2022 г. и се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Столична програма “Култура“ и Полски институт в София.
Снимки: Фондация "Прочети София"
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..