Един от многобройните спорове около появата на българската писменост е кой е истинският неин създател. Пристигайки във Великоморавия, по молба на нейния княз Ростислав до византийския император Михаил III, светите братя Кирил и Методий, създават писменост и богослужения на славянски език. Тяхна задача след това е да съумеят да постигнат нейното признаване от страна на Константинополската патриаршия и Папството. Превръщането на славянската писменост, създадена на глаголица, в кирилицата, която познаваме и използваме днес обаче, дължим на един от петимата оцелели след смъртта на Кирил и Методий техни ученици (Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий). Неговото име е Климент, който след пристигането си в България е изпратен заедно с останалите в различни краища на царството с мисията да разпространи писмеността и книжнината, създадена на нея, от техните ученици. Именно докато работи със своите, Климент разбира, че те трудно успяват да изпишат някои от буквите на глаголица. Затова решава да създаде азбука от нови, по-прости за изписване букви.
Над 1100 години по-късно, днес на тази азбука, пишат над 200 милиона души в над 20 държави. В нито една от тях обаче не е отреден специален ден, на който да бъде почетено светото дело за нейното създаване, както у нас на 24 май. Навръх най-българския празник, чието име беше променено* с решение на Народното събрание, родно студио за дизайн, в сътрудничество с интернет сайта "Успелите", направи достъпен за използване нов шрифт "Азбуки“, който да дообогати разнообразието от кирилизирани шрифтове. Той е дело на графичния дизайнер Анита Рупова. Защо обаче тази вече сбъдната за създателите му мечта е толкова важна?
"Като дизайнери ние работим много с шрифтове. Те, заедно с цветовете, са част от рекламната идентичност на всяка компания или организация. Работейки с шрифтове, ние ежедневно се сблъсквахме с факта, че сред тях липсва българският вариант на кирилицата и поискахме да променим това" – разказа в интервю за Радио България Златина Петрова, която е основател на студиото.
"За нас, всеки подобен опит да бъде направено нещо добро за България, е много вълнуващ – отбеляза Десислава Иванова, редактор в сайта медиен партньор. – Стремим се и показваме, че човек може да бъде патриот по много различни начини. Те не се ограничават с пеенето на химна и качването на връх Шипка за някой от националните празници. Затова създаването на шрифт на българска кирилица, ни се стори изключително подходяща идея, по която да си сътрудничим."
"Има някои специфични символи, които ще допълнят очертанията, които вече пуснахме на 24 май. Ще добавим болд и италик, както някои други варианти на шрифта. Надяваме се, че ще успеем да приключим работата по него през следващите месеци. Ръкописен вариант няма да има, тъй като българската кирилица наподобява ръкописен шрифт. Именно тази е и основната разлика между българския и руския ѝ вариант. Руската кирилица скъсва връзката с ръкописния интуитивен начин, по който ние пишем."
А какви са разликите между руската и българската кирилица? Според Златина, те са малки, почти незначителни и все пак:
"Буквите се изписват различно. За начало, в българския ѝ вариант имаме специфично ръкописно изписване на буквите "а", "д", "ж", "з", "ч", "щ". Руската кирилица е доста по-печатна. Най-яркият пример, който мога да дам, за разликите между двата вида шрифт е, че текстовете, които четем онлайн, най-често са написани с руска кирилица."
Затова една от най-важните ни цели, разработвайки този шрифт, е колкото може повече хора да разберат за разликите между руския и българския вариант на кирилицата – допълва още Петрова. Колкото до това дали този нов шрифт ще възроди желанието и интереса към писането на ръка, екипът много би се радвал, ако провокира подобно нещо.
"И все пак може би това е въпрос, свързан изцяло с ерата, в която живеем. Заобиколени сме от технологии и все по-малко пишем ръкописно. Затова и шрифтовете, които използваме, са нашият начин да придадем идентичност на написаното от нас – отбелязва Златина."
Снимки: azbukifont.com, uspelite.bg
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..
Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..