Черешова задушница е. Както винаги денят, в който си спомняме за нашите близки, които вече не са на този свят и се молим за упокой на техните души, е в събота. В храмовете, след Божествената света литургия се отслужва и Панихида за всички починали, след което миряните правят подавки помежду си.
В народния ни календар Черешовата задушница се наричана още Спасовска задушница, защото следва празника Възнесение Господне или Спасовден. Тя е втората задушница в годината, след задушница Месопустна, а следващата е Архангелова задушница. Всяка година е на различна дата, винаги в края на май или през юни, като се определя според Великден, който е подвижен празник. Черешова задушница е в съботата преди рождения ден на Християнската църква - Петдесетница, който пък е 50 дни след Великден.
Името Черешова идва от сезона на черешите, които зреят по това време и са част от подавките, които християните раздават в църквата и между близки и съседи, в знак на почит към преминалите в отвъдния свят техни родственици.
На 11 февруари Православната църква чества паметта на Свети свещеномъченик Власий, еп. Севастийски и свети мъченик Георги Софийски Нови. Свещеномъченик Власий живял в областта Кападокия - Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при римския император Луций Септимий Север (196-210 г.) в гр. Магнезия (дн. Магнисия) в Тесалия) където..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в любовта си към Бога градче, в най-северната част на Черноморието ни. За Шабла и жителите му това е..
На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий...
На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски...