Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олаф Шолц: Настоятелно подкрепям постигането на съгласие за начало на преговорите с РСМ и Албания

Канцлерът на Германия Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц заяви в София след среща с премиера Кирил Петков, че настоятелно подкрепя постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз на Република Северна Македония и на Албания. “Смятам, че има шанс за постигане на напредък”, подчерта той и добави, че дискусията и обменът ще продължат до края на френското председателство (30 юни т.г.).

Олаф Шолц каза още, че европейците заедно носят отговорност за ЕС и за стабилността на Балканите и е важно да се използва процеса на разширяване именно сега – в полза на Европа. “Германия разбира, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави, но нашият опит показва, че е обогатяващо за всички, когато недоверието отстъпи и бъдат изградени приятелски отношения със съседите”, заяви канцлерът. По думите му, в Скопие има разбиране, че трябва да се предприемат действия, но въпросът е как това да се случи.

От своя страна, премиерът Кирил Петков е споделил с Олаф Шолц трите основни приоритета, за да вдигне страната ни ветото пред РСМ: “Първо, да видим всички възможности през европейския процес да се гарантира включването на българите в Конституцията на Република Северна Македония, за да можем да защитим правата на българите там, едновременно с това имаме рамкова позиция и договор за добросъседство. Така че всяко едно възможно решение трябва да включва тези три приоритета на България.”

Германският канцлер разговаря на четири очи и с президента Румен Радев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георг Георгиев в Атон: Зографският манастир е един от символите на българската духовност

Българска делегация, водена от външния министър Георг Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския манастир в Света гора. Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир "..

публикувано на 11.05.25 в 13:28

Увеличава се бедността у нас

Над една пета от българите са бедни, става ясно от анализ на Института за пазарна икономика. Хората, живеещи в дефицит, нарастват до 21,7% на основата на данни за безработицата, ниското образование, по-високия брой на децата в домакинството,..

публикувано на 11.05.25 в 10:07

Габровският карнавал ще "разлае кучетата" с богата програма и куп провокации

От 12 до 18 май Габрово отново ще се превърне в сцена на емоции и творчество с традиционния си пъстър и наситен с хумор и шеги карнавал.  Тази година шумната фиеста съвпада със 165-ата годишнина от основаването на града и с официалния му празник на 17..

публикувано на 11.05.25 в 08:05