Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев призова правителството да отстоява българския интерес в спорните въпроси с РС Македония

Президентът Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев разкритикува правителството, че не е успяло да изработи българско предложение по темата за РС Македония и сега внася френското, прехвърляйки цялата отговорност върху Народното събрание, без да заяви позиция. Министър-председателят не е куриер, а премиер, заяви президентът на брифинг пред журналисти.

По думите на Радев, вписването на българите в Конституцията на РСМ преди началото на преговорите е задължително, но недостатъчно условие. Затова той определи предложенията на Френското председателство като стъпка в правилната посока, но подчерта, че преди да се вдигне ветото трябва да бъдат изяснени редица въпроси. Сред тях са изкореняването на политиката на дебългаризация, кражбата и фалшификацията на българската история, опазването на българското културно историческо наследство, изкореняването на езика на омразата и др.

"Очаквам българското правителство категорично да изясни всички тези въпроси, да изисква ясни механизми и гаранции и да отстоява българския интерес", подчерта държавният глава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивални градове от Европа споделят опит на специализиран форум в София

На 13 и 14 март 2025 г. в София ще се проведе конференцията "Фестивалът и градът", организирана от Българската фестивална асоциация (БФА) с международно участие на експерти от Европейската фестивална асоциация (EFA). По време на форумът ще бъде направен..

публикувано на 13.03.25 в 07:15
Павлин Косев

Недостигът на кадри в туризма се компенсира с внос на работници от Азия

Недостигът на кадри в туризма се задълбочава. Една от причините за това е увеличаването на новите хотели и ресторанти в морските курорти, както и повишените изисквания на персонала към условията и заплащането. Това се отнася особено за позиции,..

публикувано на 13.03.25 в 06:00

България днес - 12 март 2025 г.

В "България днес" на 12 март 2025 година думата има изкуството. Ще научите какви са акцентите в започващия 29-ти международен София Филм Фест, колко силна и дълголетна може да бъде каузата "Артисти за деца". За младите с подкрепа и поклон – срещаме ви с..

публикувано на 12.03.25 в 19:00