Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България прие френското предложение за Северна Македония и ЕС

Снимка: БГНЕС

Със 170 гласа "за", 36 "против" и 21 "въздържали се" парламентът одобри даване на зелена светлина за начало на преговори на Северна Македония с ЕС. В документа като условия са поставени:  

- Ефективно изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.; 

- Гарантиране на правата на българите в Северна Македония, включително чрез тяхното вписване, наравно с другите народи, в македонската конституция; 

- Подобряване на проектите за Преговорна рамка и Заключения на Съвета с цел по-ясно отразяване, че нищо в процеса на присъединяване на Скопие в ЕС не може да се тълкува като признание от България на съществуването на "македонски език"; 

- Гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий в рамките на целия процес по присъединяване на Северна Македония към ЕС. 

От партия "Възраждане" настояха дебатите да се отложат, както и решението да се вземе с квалифицирано мнозинство от 2/3, но залата отхвърли предложението. От "Възраждане" определиха предложението на френското председателство като предателство. Представителите на всички парламентарни групи обилно използваха исторически аргументи в дебатите преди гласуването. 

Тошко Йорданов от "Има такъв народ" определи решението като взето под натиск, цитирайки думите на френския президент Емануел Макрон, който ден по-рано заяви: "Ние упражнихме много силен натиск върху България през последните месеци".  

"Не може да очакваме "просто любов" от Македония. Трябва да мислим реалистично, а не романтично. Това, че Македония е най-романтичната част от нашата история, е вярно, но точно романтизмът ни докара до това днес да не можем да говорим на един език с нашите братя, въпреки че говорим на един език", каза Тома Биков от ГЕРБ. 

"За да има мир и стабилност на Балканите, ние трябва да членуваме в общи ценностни съюзи, като НАТО и ЕС", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вицепрезидентът Илияна Йотова: "Заради промените в Конституцията не може да бъде избран председател на НС"

Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...

публикувано на 21.11.24 в 16:48

Учителите са в стачна готовност, искат увеличение на заплатите

77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..

публикувано на 21.11.24 в 13:46

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 27

В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..

публикувано на 21.11.24 в 12:00