Изкуството на именития ни инструменталист се отличава с изключителната си чувствителност, а благородният глас на неговата гъдулка докосва непознати душевни дълбини. Знаково е прозвището му "Митко Лавчев – плачещата гъдулка".
Роден в южния ни град Харманли, той още от дете следва и усъвършенства музикалното си дарование, наследено от семейството и рода. Гъдуларската техника и изящното звукоизвличане приема по време на обучението си в НУФИ "Филип Кутев" – Котел от своя преподавател Минчо Недялков, който с гордост го е признавал за най-добрия си ученик. Следват университетските години в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив, които ознаменува и с първа награда на Конкурса за млади таланти в Чирпан (1977 г.).
Димитър Лавчев обогатява творческия си потенциал с участията си в концерти, свири на сватби в партньорство с кларинетиста Иво Папазов и колеги от прочутите тракийски оркестри, с музиканти от АНПТ "Тракия" – Пловдив. Автор е на фолклорни творби и аранжименти, а първите си записи прави в БНР – Пловдив. Основател и ръководител е на камерната формация "Харманлийска тройка", гъдулар е и в инструменталната група "Българи", с която концертира по света, дългогодишен солист е на ОНМ на БНР.
Димитър Лавчев наскоро закръгли 70-ата си годишнина, която го връща в свидните спомени назад във времето, които започват с неговите учители:
"Те имат голям принос. С респект си спомням за учителите, за Владимир Владимиров, директор на училището в Котел. По-късно се появи и училище в Широка лъка, израснаха таланти, но ние бяхме пионерите. Най-важен за развитието ми беше Минчо Недялков. Освен техническите възможности, от него прихванах и хубавия тон. Той "разказва" с гъдулката си, по-сладък тон от неговия не съм чувал. Един музикант първо трябва да усети душата си, после да усети инструмента и заедно да "разказват" с въображение за света. Това е в основата на майсторството."
Сбъдната мечта за Димитър Лавчев е постъпването му през 1983 г. в ОНМ на БНР, където е концертмайстор до пенсионирането си. Нееднократно застава и зад диригентския пулт при студийни записи на радио състава. Като солист и композитор той остави стилен звукозаписен репертоар за фонда на Националното радио.
"Това беше за мен завоевание – да вляза в състав от майстори, който с помощта на Коста Колев и други големи имена израсна в чудесен оркестър. Имах невероятни преживявания по време на записи. Имаше такива майсторски изсвирвания в отсвири и интермедии, примерите са много. Сега доста съм впечатлен от училищата, школите, където преподавателите имат прекрасни ученици с големи възможности. Отворен съм към всички млади, с радост бих споделил това, което съм научил. Моята препоръка е да отворят душата си за музика. Да не търсят само печалбата, а да знаят, че няма по-голяма от това да усетиш, че "говориш" с душата си, че "рисуваш картини" с музиката си."
През 2025 г. най-старата извънстолична опера в България – Старозагорската, чества вековен юбилей със серия впечатляващи проекти. На 10 май от 19.00 часа симфоничният оркестър на театъра под палката на главния диригент Ивайло Кринчев ще представи на..
Дара Екимова представя "C’est La Vie" - пореден сингъл от своя дебютен албум "Тази стая". Певицата е написала песента заедно с Кристиан Костов, музикалният продуцент Dexter и Венци Венц. Според авторите "C’est La Vie" е за онези моменти, които са..
Млади музиканти от 11 държави ще се състезават в първото издание на Международния цигулков конкурс "Cantus Firmus", който се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура", Министерството на културата и в партньорство с Нов..
На 14 май от 19,30 ч. в камерна зала "България" е дебютният концерт на трио "Пезанте" (Pesante) – клавирно трио, което обединява младите..
Дни преди да отпразнува рождения си ден, Михаела Филева поднася на почитателите си подарък – своя най-нов видео-сингъл "Допаминов герой". Освен мощен..
Познаваме младата Димитрина Германова най-вече като сребърна медалистка от юбилейния десети сезон на " Гласът на България", но още преди това тя е..