Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли хапче срещу високата инфлация?

Икономическият анализатор Румен Гълъбинов предупреждава за риск от стагфлация в България

Снимка: Pexels

Високата инфлацията е истинско изпитание за световната икономика. Ценовият трус в последните месеци беше много силно отчетен в България. Още през април инфлацията при стоките от първа необходимост достигна 20% в страната. Някои от цените бяха завишени спекулативно, но въпреки това не последва връщане в миналогодишните граници. През май инфлацията в България достигна 15,6% спрямо месец май 2021 г. - почти двойно по-висока, отколкото е средната годишна инфлация в еврозоната (8,1%). И още нещо – очакванията са до края на годината в страната ни тя да достигне 20%. Това е важен сигнал за състоянието на икономиката у нас, което ни отдалечава от държавите, възприели единната европейска валута. 

"Вярно е, че държавата реагира на инфлационния натиск чрез различни социални плащания, намаляване на ДДС върху хляба, отстъпка в цената на бензина и  повишение на пенсиите, но инфлацията е изпреварваща и затова социалните мерки  са последващи, наваксващи, но не и напълно ефективни. Затова у хората остана впечатлението, че подкрепата не е достатъчна" – коментира утвърдените в актуализирания държавен бюджет мерки финансовият експерт Румен Гълъбинов.

"Трябват ни значително повече инвестиции. Да, европейските фондове са важни, но покрай тях трябва да привличаме и частни инвестиции, публично-частни партньорства, за да има повече добавена стойност в икономиката" – отбеляза той в интервю за пред БНР Благоевград:

"През последните две седмици има известно задържане на цените на пазара на петрол, а има и известно успокоение на пазара на газ. Тук влияе сезонът, защото през лятото битовите потребители са по-малко. Дори инфлацията може да стигне до около 20% през второто полугодие. В момента е много важно вътрешното търсене и потребление. Не трябва да допускаме да има задържане на търсенето и спад на потреблението."

"България в момента изпитва глобален риск, който би могъл да се материализира, а именно- риск от стагфлация, т.е. трайно нисък или не достатъчно ускорен ръст на брутния вътрешен продукт, съчетан с висока инфлация за некратко време", коментира експертът. Затова трябва да се промени и подходът в паричната и фискална политика, като държавата трябва да насочи внимание към две неща- изкупуване на дълга и инвестициите. "За предпочитане е да имаме повече инвестиции в икономиката, с което да преодолеем ценовия шок", посочи Гълъбинов:

"За инвестициите държавата би могла да съдейства най-вече по линия на големи национални проекти, били те в инфраструктура, в отделни структуроопределящи области на икономиката и от там вече да се увеличат значително както заетостта, така и доходите, а и да се разкрият нови работни места. Това ще доведе до възможност да се изплащат повече данъци и осигуровки. Всичко това движи икономиката. Антикризисните мерки, като актуализиран бюджет, повишени пенсии, нулевите данъчни ставки за брашното и хляба, 25 стотинки за бензин в помощ на шофьорите ще съдействат за по-добро състояние на потребителите и до известна степен запазване на стандарта на живот и покупателната способност. Но в същото време, без тези капиталови програми и без тези инвестиции, за които говоря, социалните програми и плащания няма да съдействат особено за ръста на Брутния национален продукт. Някои от тези мерки влияят пряко на паричното предлагане, вследствие на което може да се стигне и до по-висока инфлация. Така подобни мерки могат да съдействат за инфлацията, отколкото да имат антикризисно влияние."

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: Pexels, Ани Петрова, архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите падат, сняг ще вали по високите места

Във вторник от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. Дъжд ще вали на много места в западните райони и Дунавската равнина, а по високите полета на Западна България и Предбалкана бързо ще премине в сняг. Валежите още в сутрешните..

публикувано на 20.11.24 в 19:45

Свещеници даряват кръв в навечерието на Деня на християнското семейство

За поредна година в навечерието на Деня на християнското семейство свещенослужители и техни близки ще дарят кръв за нуждаещи се пациенти. Акцията ще се проведе в Кръвния център на Военномедицинската академия в София. Така с..

публикувано на 20.11.24 в 06:00

Слънчево и ветровито

През нощта  ще е предимно ясно, с разкъсана средна и висока облачност. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен южен вятър. В сряда  ще е ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от..

публикувано на 19.11.24 в 18:30