След седмица на улични протести в Скопие срещу френското рамково предложение за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС, интересен е въпросът защо управляващите в югозападната ни съседка бавят вземането на решение. "Управляващите в Северна Македония са убедени, че не трябва да отхвърлят френското предложение. Но заради опасността от нови избори ще се опитат да забавят приемането на решението в парламента, докато спадне интензитета на протестите". Това посочи в интервю за Радио България Атанас Величков. Той е главен редактор на македонския сайт tribuna.mk, където на местната езикова норма се отразяват позициите на българите в страната.
Дали отхвърлянето на френското предложение може да доведе до нарастване на междуетническото напрежение с албанците в страната? Журналистът е скептичен:
"Аз не се наемам да давам такива смели изявления, че етническият мир в страната е сложен на карта. Това го спомена външният министър Буяр Османи, но мисля, че това беше неговия зов за помощ – хайде да го свършим това, че може да стане много страшно. Но пак ще кажа, мисля, че вече се навоюваха тук и славяните, и албанците в Северна Македония. Не вярвам да има никакви кой знае какви сблъсъци на етническа основа".
Величков каза, че въпреки протестите няма нарастване на негативното отношение към българската общност в Северна Македония:"Ние сме свикнали на негативното отношение най-вече на официалните власти тук, с техния, както го наричам аз систематизиран език на омразата. Стигматизацията на българите тук е поголовна. Възможно е, ако се появи някой по-изявен българин на протестите, да стане някакъв проблем, но като натиск – нещо повече от това, което обикновено тук си го търпят хората, аз все още нямам такава информация. Закани по социалните мрежи има, но това е редовна практика. Ние вече сме свикнали на това."
Журналистът потвърди информацията, че сред протестиращите срещу "българизацията на Северна Македония в ЕС" са и недоволни с български паспорти. Че много от тях според професионалната си изгода и политическата конюнктура се изявяват ту като българи, после за антични македонци и отново като македонци от времето на Югославия. "Голяма част от хората които са там, да, имат и български паспорти. Да не забравяме, че най-много с български паспорти са хора, които са членове на големите политически партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Как да ви кажа, това е най-голямата ирония", обяснява Величков и допълва, че дори в семейството на Християн Мицковски, лидер на най-голямата македонска опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, също има роднини с български паспорти.
Атанас Величков не очаква при новото чешко председателство на ЕС да се стигне до промени във френското рамково предложение.
"Не вярвам на такова развитие на нещата, по простата причина, че ако се дойде до някаква промяна, България трябва веднага да върне процеса от начало. Това, което даде като предложение Европейският съвет чрез френското председателство е нещото, което е най-добро и за двете държави". Ако се стигне до каквато и да е промяна, България както досега трябва твърдо да отстоява позициите си, веднага да започне преговорите отначало и ако трябва – да наложи нова блокада, смята журналистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, ЕПА/БГНЕС
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..