Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горешляците – дълго чакан Празник на здравето в район Банкя

Снимка: БНР

Софийският район Банкя отбелязва тази година своите Празници на минералната вода и дълголетието „Горешляци 2022“ с богата културна програма.

Самите празници Горешляци са на 15,16 е 17 юли, но програмата в парка-емблема на Банкя "Ротондата" започна в аванс с лятно кино под звездите и концерт на Детския хор на БНР. В програмата е включена и специална среща на дълголетниците от район Банкя и близките села с кмета Рангел Марков.

Ключов момент в празника е отслужването на Божествена Света литургия и водосвет за здраве в местния храм "Св. Кирик и Юлита", който по традиция е на 15 юли от 9 часа.

В събота жителите и гостите на района ще станат свидетели на XIII-ия Авто-ретро парад с маршрут от съседното село Иваняне до парк „Кестените“ в Банкя.

Централно място е отредено и на художествените занаяти, а централната улица е превърната в "Алея на занаятите", организирана с участието на Регионалната занаятчийска камара – София. На същото място на 16 и 17 се организира и "Алея на производителя".

Съставил: Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25