Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Обучението по български език остава проблем за украинските бежанци

Снимка: БГНЕС

От около 87 хиляди украински бежанци в България, близо 26 хиляди са настанените в бази и хотели по държавната програма до 31 август, показва справка на портала „България за Украйна“. Трудно е да се каже къде са настанени останалите, каза за БНР Варна Ива Парцалева, представител на Върховния комисариат за бежанците към ООН в България.

Спънка за интегрирането на бежанците в България е обучението по български език, където се разчита на ентусиазма на неправителствения сектор. У нас няма институция като Гьоте институт или Френския културен институт, която да провежда курсове по български език и да издава сертификати за неговото владеене, официално не се предоставя български език за бежанци.

Около 15% от украинските бежанци вече работят на трудови договори, но около 60% от тях са в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, които са сезонни. Достъпът до регулираните професии остава изключително труден.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчев понеделник с малко по-високи температури

В понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...

публикувано на 24.11.24 в 18:30

Българското чат приложение BgGPT може да се ползва безплатно от всички

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...

публикувано на 24.11.24 в 14:00

Седем незаети си оспорват едно работно място

За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..

публикувано на 24.11.24 в 10:14