Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родина зад граница: Съвременни български следи в Италия

„България е жива и в Италия“ – твърди в новия епизод на подкаста „Родина зад граница“ Мариола Георгиева, директор на българското училище „АзБуки“ в Рим и Колиферо в Италия. Училището е част от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“. 

Освен да въвежда българчетата по света в дебрите на родния език, история, култура и традиции, Мариола е основател и на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“. Идеята му е на 11 май, когато православната ни църква почита светите братя Кирил и Методий, всеки българин от всяко кътче на земята да се облече с бродирана риза, блуза, дреха, вратовръзка, на които има българска шевица. 


За уроците по родолюбие, за интереса на италианците към България и българите, за проблемите на българското образование зад граница и за завръщането у дома – чуйте в новия епизод на подкаста "Родина зад граница"

Поанти от разговора с Мариола Георгиева:

  • За да се усвои добре, българският език трябва да е част от живота на всяко българче по света от най-ранна възраст;
  • Мисията на българските училища в чужбина е да съхраняват българското, но и да провокират завръщането в родината;
  • Благодарение на инициативата ни „Моята българска бродирана риза“, българската шевица може да се види в много офиси и училища;
  • Много българи в Италия не знаят, че България се е преобразила и става все по-красива и уредена;
  • Младите италианци се интересуват от България и я посещават все по-често;
  • Италианците са отворен народ и приемат чуждите култури – наши ученици изнасят; уроци по българска география и традиции в италиански училища;
  • България е жива в Италия. 
По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вълнуващи срещи с талантливи сънародници очакват българите в Берлин през октомври

Основната функция и роля на българските културни институти зад граница е да представят постиженията на българската култура в цялото й многообразие пред публиката на страната домакин. "Програмата ни трябва да е пъстра и всеки да намира нещо интересно за..

публикувано на 29.09.24 в 08:10
Михаела Аройо

Фотографът Михаела Аройо: Важно е да познаваме историята на бесарабските българи

Михаела Аройо е професионален фотограф от Варна и няма роднини или близки, които са бесарабски българи. Въпреки това, през 2019-а, впечатлена от едно свое пътуване на младежки фестивал в молдовско село, тя решава да се посвети сериозно на изследването..

публикувано на 25.09.24 в 10:50

Три български формации ще танцуват в Международната седмица на културата в Тюбинген

Фолклорният танцов клуб “Жарава” към българското училище “Родна Реч” в Тюбинген и народният хор “Искрици” ще участват в Международната седмица на културата в германския град, съобщиха от учебното заведение. В събитието, което ще се проведе на 28..

публикувано на 24.09.24 в 13:16