Десетки известни личности от България и 11 европейски държави се включиха в нов видеоклип, който призовава гражданите да подкрепят кампанията за модернизиране на науката чрез прекратяване на лабораторните опити с животни.
Според данни на ЕК от 2019 г. за експерименти в козметичната и фармацевтичната индустрия в държавите на Стария континент са използвани близо 11 милиона животни. Опитите се провеждат най-често върху мишки, риби и птици, често върху кучета, прасета, маймуни или коне. Притеснителното е, че броят на опитните животни в ЕС не намалява, въпреки че вече има много алтернативни начини за успешно провеждане на експериментите. Използването на лабораторно отгледани тъкани обаче не се налага от законодателството и така много учени по инерция продължават да правят жестоки опити върху животните.
Те се използват за тестване на лекарства, химикали, торове, пестициди, бои, домакински препарати, хранителни добавки, козметика или ботокс, за изследване на лечения и операции, за производство на различни вещества. Експериментално вещества се накапват в очите на животните, нанасят се върху кожата, инжектират се. Животните се хранят насила или се принуждават да вдишват препарати. По време на експериментите животните изкуствено развиват симптоми на болести, дори такива, които се срещат само при хора (напр. болест на Паркинсон или шизофрения) – научаваме от страницата на кампанията "Без болка".
Нов видеоклип, озвучен с популярни гласове от българската сцена, призовава за край на опитите с животни в Европейския съюз. Актьорите Силвия Петкова, Орлин Павлов и певицата Биляна Лазарова озвучават с гласовете си тримата герои на кампанията, като чрез видеото призовават всеки да се включи в подписката, с която да се промени отношението към животните и да спрат опитите върху тях.
За да бъде успешна гражданската инициатива "Експерименти без животни", до края на август трябва да бъдат събрани 1 милион валидни подписа от граждани на ЕС. До средата на август от България са събрани близо 50 хиляди подписа, каза за БНР Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни".
В България основна регулация върху използването на животни в лаборатории се осъществява по Закона за защита на животните. Съществуват и редица неправителствени организации, които също работят за защитата на животните и превенция на експериментите извън правните норми. Същевременно и учени, които провеждат подобни опити потвърждават, че животните са много различни от хората,затова тестовете върху тях не дават голяма гаранция. Анатомичните, метаболитните и клетъчните различия между човека и животното правят опитите върху животни не напълно достоверни спрямо влиянието на изпробваните вещества върху човешкия организъм.
Съставил: Гергана Манчева
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока преди пункта. На българска територия на входа откъм „Промахон“ се изгражда нова лента с дължина 200..
Във връзка с влизането ни в Шенген е направено обследване на всички КПП-та и се работи много активно с всички институции, които имат отговорности към граничните пунктове. Това стана ясно от изказване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков..
През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..