Съединените щати изпращат нова военна помощ на Киев от 2,98 милиарда долара за дългосрочно въоръжаване и обучение на украинските военни, както и за повишаване на боеспособността на страната през следващите години, предаде БТА, като цитира Асошиейтед прес. С последните средства, общият размер на отпуснатата от Вашингтон военна помощ за Украйна, в рамките на управлението на Байдън вече е достигнала 13,6 милиарда долара и включва 19 пакета от въоръжение, взети директно от запасите на министерството на отбраната.
В интервю за БНР посланичката на Съединените щати в НАТО Джулиан Смит отбеляза, че САЩ вярват, че Украйна ще надделее в тази война. Джулиан Смит коментира, че не очаква промяна на политическите нагласи във Вашингтон, която да доведе до прекратяване или драстично намаляване на икономическата или военната помощ за Киев. Посланик Смит заяви, че решението за евентуална контраофанзива е прерогатив на командващите украинските сили. Войната обаче може да свърши по съвсем различен начин. "Русия може да се откаже от този конфликт и да го прекрати още днес. Стига да поиска – подчерта Джулиан Смит. – Това е и нашата крайна цел – войната да свърши".
В деня на националния си празник хиляди украински бежанци излязоха на мирни шествия в големите български градове. В София демонстрацията премина по централните булеварди до паметника на украинския поет Тарас Шевченко, където участниците положиха цветя.
Снимки: БГНЕС
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна отбрана IRIS-T и гаубици CAESAR. Министерството на отбраната е заявило и е получило одобрение още..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много по-бърз и функционален, казва докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на..
Дискусия за ролята на културата като средство за противодействие на насилието и младежката агресия организират "Гьоте институт"- България и Сдружение "Фабрика за идеи" от 16:00 г. до 18:00 ч. в "Гьоте институт" в София. Отворената дискусия с вход..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна..
За „отварянето” през радиото между България и Северна Македония веднага, след като България призна отделилата се от Югославия млада държава,..