Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови археологически находки осветляват живота около черноморския нос Калиакра

Снимка: БНР

До края на месец август продължават разкопките в района на нос Калиакра. Сред разкритите до момента предмети се отличават множество сребърни накити, пръстени, фрагменти от различни съдове и други.

„Има сведения, че 3-4 години след падането под османска власт на старопрестолно Търново (1393г.), Калиакра все още е била независима и тук деспот Добротица управлява близо 30 години – обяснява археологът Филип Петрунов, част от екипа учени на Националния исторически музей. – На Калиакра възниква и първият черноморски флот, за което свидетелстват монети, изсечени от името на Добротица в Силистра. За девета поредна година работим от източната страна на носа, където по сигнал на туристи през 2014 започнахме да проучваме изключително богат некропол, пълен с луксозни предмети, обеци, пръстени. За това време сме разкрили 135 гроба, както и сграда от периода 4-6 век, използвана като производствено съоръжение. Открихме праговете на пещите, в които са се претопявали металите, както и работилниците. Всичко това е разположено в един близо 10- метров коридор. Тази година попаднахме и на един фрагмент от дръжка на гърне, върху която има кръст, характерен за ранното християнство в столицата на първата българска държава - Плиска. Около този кръст има и символи, изписани със старобългарски букви“ – обясни Петрунов пред БНР. Всички открити на Нос Калиакра човешки останки ще бъдат предоставени за анализи в Института по експериментална морфология и антропология при БАН.

Съставил: Йоан Колев


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45
Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50